Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O bezpieczeństwie żywnościowym na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
– Niepokoi mnie postawa państw europejskich w sprawie korytarzy solidarnościowych do transportu ukraińskiego zboża – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w Karpaczu.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo żywnościowe a wojna w Ukrainie. Czy grozi nam głód?”, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Razem z nim dyskutowali m.in. Mykola Solskyi, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy oraz Iulian Chifu, doradca premiera ds. bezpieczeństwa i spraw strategicznych Rumunii.

O transporcie ukraińskiego zboża na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Wicepremier zapewnił, że strona polska cały czas podejmuje wiele działań, aby rozwiązać problemy dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. Zwrócił przy tym uwagę, że poza deklaracjami ze strony Unii Europejskiej i prezydenta USA nic w tej kwestii się nie zmieniło. Nie ma żadnego wsparcia technicznego, które pozwoliłoby na zwiększenie przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej. Możliwości techniczne przeładunku są ograniczone i Polska nie jest w stanie zwiększyć przepustowości na przejściach granicznych.

– Przez naszą granicę przeszło około miliona ton zbóż, ale to nie jest ilość, która by satysfakcjonowała wszystkich – przyznał szef resortu rolnictwa.

Problem głodu

– Jestem pełen niepokoju, jeśli chodzi o kwestię głodu na świecie – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że brak korytarzy solidarnościowych i wsparcia technicznego na naszych przejściach granicznych z Ukrainą, a także susza na południu Europy oraz problemy ze zbożem w Indiach i niepewna sytuacja w Ukrainie, wymagają budowania alternatywnych, niezależnych od Rosji tras transportu zboża z Ukrainy.

– Lekceważenie problemu głodu może skutkować ewentualną falą migracji – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Temat bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych tematów, obok bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego, które są omawiane na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij