Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niska inflacja w marcu
Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług wzrosły w marcu o 0,3 proc. w stosunku do lutego. Roczny wzrost inflacji wyniósł z kolei 2,6 proc. Analitycy w kwietniu spodziewają się oni podobnego wyniku.

Zdaniem analityków Ministerstwa Gospodarki, zbliżone koszty żywności w lutym i marcu były wynikiem sezonowego wzrostu cen warzyw i owoców, przy jednoczesnym potanieniu przetworów mlecznych oraz mięsa. Na wskaźnik inflacji miał również wpływ wzrost cen w transporcie, który wynikał z wyższych opłat za paliwa do prywatnych środków transportu oraz droższych nowych samochodów.

Zgodnie z prognozami ekspertów resortu gospodarki, inflacja w kwietniu br. będzie zbliżona do odnotowanej w marcu br. głównie dzięki sezonowemu przyśpieszeniu wzrostu cen żywności. Według MG, stabilizująco na dalsze podwyżki powinien wpłynąć kurs złotego. Roczny wskaźnik wzrostu cen znajdzie się w kwietniu poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej i pozostanie tam w drugim i trzecim kwartale br.

Największy wpływ na kształtowanie się inflacji w marcu br. miał wzrost cen towarów i usług związanych z transportem (o prawie 1 proc.). Podobny wpływ miała zmiana cen papierosów (wzrost o 3,7 proc.). Z kolei spadek cen wystąpił w łączności oraz rekreacji i kulturze, co było wynikiem tanienia sprzętu w obydwu grupach towarów i usług.

(Źródło: MG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij