Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Orędzie o Stanie UE: Ukraina, energia, zmiany klimatyczne, gospodarka
Podczas dorocznej debaty o stanie Unii Europejskiej, posłowie pytali przewodniczącą von der Leyen o pracę Komisji w minionym roku i plany na najbliższą przyszłość.

Otwierając debatę, przewodnicząca PE Roberta Metsola powiedziała: "To szczególny zaszczyt, że Olena Zelenska jest z nami w tym ważnym dniu. Jesteśmy tu mierząc się z nielegalną i nieuzasadnioną inwazją na suwerenną Ukrainę, wysoką inflacją, wzrostem cen energii i prądu, katastrofą klimatyczną, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i rosnącymi kosztami życia. Dziś nasze przesłanie musi brzmieć: "Europa odpowie"."


W sprawie wojny z Ukrainą przewodnicząca Komisji von der Leyen stwierdziła: "Putin poniesie porażkę, a Europa zwycięży". Dodała, że sankcje wobec Rosji "są i pozostaną". Ursula von der Leyen zapowiedziała 100 milionów euro na odbudowę zniszczonych ukraińskich szkół, a także wprowadzenie Ukrainy do unijnej strefy roamingu i jednolitego rynku.

W odpowiedzi na gwałtownie rosnące ceny energii, Komisja zaproponuje państwom członkowskim środki mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zaproponuje ograniczenie dochodów firm, które produkują energię elektryczną po niskich kosztach, aby zebrać ponad 140 mld euro i złagodzić wpływ podwyżek na obywateli. Zapowiedziała też reformę rynku energii elektrycznej. Przewodnicząca jasno powiedziała, że pełną odpowiedzialność za obecny kryzys energetyczny i wzrost cen ponosi Putin.


Na temat Konferencji w Sprawie Przyszłości Europy przewodnicząca von der Leyen zapowiedziała regularne panele obywatelskie oraz Konwent Europejski.


Kolejne tematy poruszone przez przewodniczącą Komisji to walka z zagraniczną ingerencją w celu ochrony naszych demokracji, bliższa współpraca z takimi krajami jak Chile, Meksyk, Nowa Zelandia, Australia i Indie oraz propozycje dotyczące Europejskiego Funduszu Suwerenności, europejskiej ustawy o surowcach krytycznych, europejskiego banku wodoru i pakietu ulg dla MŚP.


Interwencje przywódców grup politycznych


Manfred Weber (EPP, DE) wezwał do "zimy solidarności": "Możemy pokonać Putina i obniżyć rachunki za prąd dla ludzi". W sprawie nowych propozycji dotyczących energii ubolewał nad zmniejszoną rolą Parlamentu i żałował braku przywództwa ze strony Rady. Zwrócił się również o moratorium na nowe przepisy, aby uniknąć dodatkowego obciążenia rolników i MŚP. Wreszcie podkreślił, że "nie ma żadnych wysiłków na rzecz koordynacji działań UE w zakresie obrony" i wezwał "Komisję do uruchomienia przed grudniem europejskiego planu działania w zakresie obrony".


Zaangażowanie UE w wolność i integralność Ukrainy musi być stanowcze, ale oprócz świętowania zwycięstw, musimy wspierać tych, którzy cierpią z powodu społecznych i gospodarczych konsekwencji wojny, powiedziała Iratxe García (S&D, ES). "Jeśli nie, będziemy świadkami wzrostu populizmu", ostrzegła. Z zadowoleniem przyjęła propozycje dotyczące energii, zwłaszcza wykorzystanie nadzwyczajnych zysków osiąganych przez firmy energetyczne, ponieważ "nie do przyjęcia jest, że niektórzy stają się milionerami kosztem cierpienia rodzin".


Stéphane Séjourné (Renew, FR) oświadczył, że walka Ukrainy "to walka o wartości Europy, to nasza walka, walka o praworządność przeciwko prawu najsilniejszych". UE ma środki, by szybko i skutecznie reagować na konsekwencje, jakie wojna ma dla obywateli europejskich - powiedział. Wyraził poparcie dla działań mających na celu obniżenie cen energii i wezwał do zmniejszenia "wszystkich naszych zależności, od żywności, surowców, zdrowia, infrastruktury cyfrowej i obronnej". Polityki publiczne powinny być dostosowane do celu strategicznej autonomii - podsumował.


"Musimy nadal wspierać Ukrainę, a nawet zwiększyć skalę tych wysiłków" - nalegała Ska Keller (Zieloni/EFA, DE). Jednak solidarność w ramach UE również musi wzrosnąć. Musimy zapewnić, że koszty tych czasów poniosą ci, którzy mają środki by to zrobić - podkreśliła. "Ostatecznie jedyną drogą przez ten kryzys jest mniejsze zużycie energii i większe wykorzystanie energii odnawialnej". Ska Keller wezwała też Komisję do upewnienia się, że "żadne pieniądze nie zostaną wypłacone Polsce i Węgrom, jeśli nie wrócą na drogę praworządności".


Marco Zanni (ID, IT) uznał, że proponowane środki " nie są wystarczające, aby przynieść konkretną pomoc tym, którzy dziś cierpią". "Ograniczenie ceny gazu - jedyny środek, który w jakiś sposób pomoże obywatelom i przedsiębiorstwom (...) - jest nadal przedmiotem dyskusji". Pan Zanni wezwał Komisję do uznania, że "świat zmienił się od 2019 roku" i że niektóre polityki przestały być słuszne, ponieważ nie pomogły ani w ochronie klimatu, ani w dokonaniu transformacji przemysłowej i społeczno-gospodarczej.


Raffaele Fitto (ECR, IT) wezwał do dalszego wzmacniania Sojuszu Atlantyckiego i utrzymania sankcji, które są jedynym środkiem do osiągnięcia rezultatów. Podkreślił jednak potrzebę "zapewnienia prawdziwej jedności" w UE, aby móc zająć się "dwoma ważnymi kwestiami: energią oraz wsparciem dla rodzin i przedsiębiorstw". Potrzebujemy jasnych odpowiedzi - nalegał - na temat "limitu cen gazu i oddzielenia ceny gazu od ceny energii".


Manon Aubry (Lewica, FR) podkreśliła, że obywatele nie mogą już płacić swoich rachunków. Ubolewała, że pensje stoją w miejscu, podczas gdy ceny rosną wraz z inflacją i kosztami energii, ale dywidendy idą w górę, a miliarderzy korzystają ze swoich prywatnych odrzutowców. Pani Aubry z zadowoleniem przyjęła zapowiadany podatek od nadwyżki zysków dla przedsiębiorstw energetycznych, mówiąc, że jej grupa zawsze była jedyną, która domagała się takiego podatku, który powinien być płacony przez wszystkie przedsiębiorstwa korzystające z kryzysu.


Cała debata dostępna jest tutaj.


Źródło: KE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij