Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Trwanie życia w zdrowiu w 2021 r. - najnowsze dane GUS
Główny Urząd Statystyczny poinformował o jednym z kluczowych, z punktu widzenia polityki zdrowotnej, wskaźniku, czyli długości trwania życia w zdrowiu. To, obok średniej oczekiwanej długości życia podstawowy miernik sytuacji zdrowotnej społeczeństwa. W załączeniu przesyłam informację sygnalną GUS w sprawie publikacji, a poniżej podsumowanie najważniejszych kwestii.

W przypadku kobiet długość życia w zdrowiu w skali całego kraju pozostała na tym samym co w 2020 roku poziomie, natomiast w przypadku mężczyzn – skróciła się o 0,1 roku.


- Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu (Healthy Life Years, HLY) nazywane też wskaźnikiem oczekiwanej długości życia bez niepełnosprawności (Disability Free Life Expectancy, DFLE) to wskaźnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności, obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności – przypomina GUS w swojej publikacji. - Wartość HLYX interpretuje się jako przewidywaną średnią liczbę lat jaką ma do przeżycia bez niepełnosprawności osoba w wieku x ukończonych lat, pod warunkiem, że aktualne warunki umieralności i utraty zdrowia populacji nie ulegną zmianie do końca trwania życia tej osoby.


Różnica w HLY0 (czyli w momencie narodzin) między obiema płciami wyniosła w 2021 r. 4 lata na korzyść kobiet. Wartość ta zmniejsza się wraz z przeżytymi latami. Dla osób w wieku 50 lat wyniosła 2,4 roku, a dla osób w wieku 65 lat już tylko 1,1 roku.


GUS podkreśla, że mężczyźni większą część swojego życia przeżywają bez niepełnosprawności, ale wynika to stąd, że żyją wyraźnie krócej niż kobiety. Kolejny wniosek z danych statystycznych: mieszkańcy obszarów miejskich charakteryzują się dłuższym trwaniem życia w zdrowiu niż mieszkańcy wsi, przy czym w przypadku kobiet ta różnica jest większa, niż w przypadku mężczyzn.


Choć w skali kraju wskaźnik dotyczący trwania życia w zdrowiu nie zmienił się znacząco, większe różnice można dostrzec na poziomie województw. - W 2021 r. wskaźnik HLY0 najbardziej zmniejszył się dla mężczyzn w województwach podlaskim (spadek o 0,9 roku), podkarpackim (spadek o 0,6 roku), lubelskim oraz lubuskim (spadki o 0,5 roku), a dla kobiet w województwach kujawsko-pomorskim (spadek o 0,8 roku), pomorskim oraz warmińsko-mazurskim (spadki o 0,5 roku). Trwanie życia w zdrowiu w sposób znaczący wzrosło jedynie w przypadku mężczyzn mieszkających w województwie świętokrzyskim (wzrost o 0,5 roku).


W 2021 r. najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu w przypadku mężczyzn mogły pochwalić się województwa: wielkopolskie (61,1 roku), zachodniopomorskie (60,7 roku), lubuskie (60,1 roku) oraz pomorskie (60 lat). Dla kobiet najwyższymi wartościami charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (64,8 roku), zachodniopomorskie i lubelskie (po 64,5 roku).


Dodatkowe informacje zawarte są w dokumentach na stronie GUS-u: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-zdrowiu-w-2021-r-,5,2.html


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij