Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Okres przydatności do spożycia nie zawsze wystarczy
Na rynku są produkty, które po otwarciu opakowania zachowują przydatność do spożycia przez okres krótszy niż wynikający ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia. Dotyczy to najczęściej żywności, której opakowanie zapewnia specjalną atmosferę ochronną poprzez zastosowanie przez producenta odpowiedniej mieszaniny gazów.

Obowiązujące przepisy chronią konsumentów również w takich sytuacjach nakazując, w stosownych przypadkach, podanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w celu umożliwienia odpowiedniego przechowywania lub użycia żywności po otwarciu opakowania.
W wyroku wydanym w dniu 3 listopada 2022 r., sygn. akt: II GSK 906/19, Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał ewentualne wątpliwości co do obowiązku podawania warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w przypadku wyrobów mięsnych (kiełbasa), podzielając w pełni stanowisko organów IJHARS.
Sąd uznał, że nie trzeba badań laboratoryjnych, analiz, badań konsumenckich czy opinii ekspertów, lecz wiedzy nawet niewyedukowanego konsumenta, że trwałość produktów mięsnych zarówno świeżych, jak i wyjętych ze szczelnych opakowań jest znacznie krótsza niż 45 dni, wynikające ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia, szczególnie gdy opakowanie zawiera ilość większą niż możliwa do jednorazowego spożycia.

Nie można oczekiwać od konsumenta szczegółowej wiedzy, czy trwałość takich produktów po otwarciu opakowania wyniesie kilkanaście godzin czy kilka dni. 

Stąd też kiełbasa w opakowaniu zapewniającym atmosferę ochronną jest przykładem produktu, dla którego obok terminu przydatności do spożycia niezbędne jest wskazanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania.

Źródło: IJHARS

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij