Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Gotowi na 55: Parlament przyjmie trzy ustawy, by osiągnąć cel klimatyczny w 2030
Posłowie przyjmą nowe przepisy dotyczące użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa, redukcji emisji przez państwa członkowskie oraz rewizji rezerwy stabilności rynkowej.

Po poniedziałkowej debacie Parlament będzie głosował we wtorek nad porozumieniami zawartymi z krajami UE pod koniec 2022 roku, w sprawie trzech aktów prawnych, które są częścią pakietu "Gotowi na 55 w 2030". Jest to plan UE dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o co najmniej 55% do 2030 roku, w porównaniu z poziomem z 1990 roku, zgodnie z europejskim prawem klimatycznym.

Użytkowanie gruntów, zmiana użytkowania gruntów i leśnictwo

W ramach zmian dotyczących przekształcania i użytkowania gruntów i lasów oraz zarządzania nimi (LULUCF) zwiększono unijny cel w zakresie naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla w tych sektorach do 310 mln ton równoważnika CO2, co przyniosłoby redukcję emisji gazów cieplarnianych w UE w 2030 roku o 57% w porównaniu z poziomem z 1990 rokiem.

Transport drogowy, ogrzewanie budynków i rolnictwo

Cel UE na 2030 rok zawarty w tzw. rozporządzeniu o wspólnym wysiłku redukcyjnym (ESR), które określa wiążące roczne redukcje emisji gazów cieplarnianych dla państw członkowskich UE w transporcie drogowym, ogrzewaniu budynków i rolnictwie, wzrośnie z 30% do 40% w porównaniu z poziomem z 2005 rokiem. Po raz pierwszy wszystkie kraje UE będą musiały ograniczyć swoje emisje GHG o 10% do 50%. Cele dla poszczególnych państw członkowskich są oparte na ich PKB na mieszkańca i opłacalności.

Przegląd ETS - rezerwy stabilności rynkowej dla UE

ramach porozumienia w sprawie bardziej ambitnego systemu handlu emisjami (ETS) negocjatorzy Parlamentu i państw członkowskich zgodzili się na umieszczenie 24% wszystkich uprawnień w ramach ETS w rezerwie stabilności rynkowej, aby zaradzić ewentualnym przyszłym zaburzeniom równowagi między podażą a popytem na uprawnienia na rynku, spowodowanym wstrząsami zewnętrznymi, takimi jak te wywołane przez COVID-19.

Źródło: PE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij