Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia środowiskowe - opublikowany projekt dyrektywy
22 marca 2023 r. został opublikowany projekt dyrektywy dotyczącej oświadczeń środowiskowych.

Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym Komisji Europejskiej, przedsiębiorstwa, które zdecydują się na stosowanie „twierdzenia dotyczącego ekologiczności/korzystnego wpływu na środowisko” w odniesieniu do swoich produktów lub usług, będą musiały przestrzegać minimalnych norm dotyczących uzasadnienia tego twierdzenia i sposobu jego przekazywania.

 

Wniosek legislacyjny dotyczy jednoznacznych twierdzeń, takich jak np.: „opakowanie wykonane w 30 proc. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu”. Nowe przepisy mają także ograniczyć liczbę systemów oznakowania środowiskowego i uregulować tworzenie nowych, publicznych i prywatnych, systemów oznakowania. Proponowane przepisy obejmują wszystkie dobrowolne twierdzenia dotyczące wpływu na środowisko, aspektów związanych ze środowiskiem i efektywności środowiskowej produktów, usług i samych przedsiębiorstw. Nie uwzględniono w nich jednak twierdzeń, które są objęte obowiązującymi przepisami UE, np. dotyczącymi oznakowania ekologicznego UE lub logo żywności ekologicznej, ponieważ obowiązujące przepisy zapewniają już wiarygodność tych prawnie regulowanych twierdzeń. Z tego samego powodu nie uwzględniono twierdzeń, które zostaną objęte szczegółowymi przepisami UE w najbliższej przyszłości.

 

Zanim przedsiębiorstwo posłuży się twierdzeniem objętym nowymi przepisami, obowiązkowa będzie niezależna weryfikacja twierdzenia i przedstawienie potwierdzających je dowodów naukowych. W ramach tej analizy naukowej przedsiębiorstwa będą musiały określić wpływ na środowisko, który jest rzeczywiście istotny dla danego produktu, oraz wszelkie ewentualne zależności, aby przedstawić pełny i dokładny obraz sytuacji.

 

Zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, wniosek legislacyjny KE dotyczący dyrektywy w sprawie oświadczeń środowiskowych będzie teraz procedowany przez Parlament Europejski i Radę.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij