Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rządowy projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa przyjęty przez Sejm
Ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa została przekazana w dniu 10 maja 2023 Prezydentowi i Marszałkowi Senatu (druk nr 976).

Projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa został w dniu 10 maja 2023 r. przyjęty przez Sejm - akt prawny poparło 236 posłów, 4 było przeciw, a aż 207 wstrzymało się od głosu.

W dniu 11 maja 2023 r. odbyła się wspólne posiedzenie senackich Komisji Rolnictwa i oraz Budżetu i Finansów Publicznych, członkowie ww. komisji otrzymali stanowisko PFPŻ ZP. W wyniku głosowania komisje przyjęły ustawę 8 głosami „Za”, oddano 4 głosy „Przeciw” i 3 „Wstrzymujące”.

Najbliższe planowane posiedzenie Senatu odbędzie się 21-22 czerwca 2023 r. Sprawozdawcą ustawy będzie Ryszard Bober.


Tymczasem już na etapie konsultacji społecznych PFPŻ ZP wnosiła o odrzucenie w całości projektu grożącego zachwianiem stabilności całego łańcucha dostaw żywności. Jednocześnie w obecnych warunkach powstaje ryzyko, że wpłata na Fundusz zostanie przerzucona w całym łańcuchu produkcji na finalnego konsumenta, co będzie dodatkowym impulsem inflacyjnym i finalnie obciąży budżety gospodarstw domowych w znacznie większym stopniu niż tylko zakładana kwota nowego podatku.

W stanowisku PFPŻ ZP podkreśla m.in., że:

  • Nowa danina będzie miała negatywne skutki dla finansowych i rynkowych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw sektora produkcji i przetwórstwa żywności,
  • Ustawa stwarza ryzyko działań spekulacyjnych na rynku,
  • Projektowane rozwiązania nie odpowiadają zasadom poprawnej legislacji, a w samym projekcie ustawy występują rozbieżności.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij