Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ministerstwo Gospodarki: konkurencyjność i polityka handlowa jednymi z priorytetów polskiej prezydencji w UE
Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i polityka handlowa to w opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka główne priorytety, na których powinna koncentrować się polska Prezydencja w Unii Europejskiej w 2011 r. Minister gospodarki wziął udział w poświęconej temu przedsięwzięciu konferencji, zorganizowanej 10 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, Prezydencja w UE to wielkie wydarzenie dla naszego kraju. - Bardzo ważne jest abyśmy w pełni wykorzystali naszą pomysłowość, temperament i pasję, aby wywrzeć realny wpływ na kształt i rozwój Wspólnoty – powiedział.

Jak poinformował, w wymiarze politycznym polska Prezydencja będzie koncentrować się na realizacji idei Partnerstwa Wschodniego. – Wynika to z obecnych relacji wewnątrz Unii oraz roli jaką odgrywa Polska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wyjaśnił.

Priorytety gospodarcze Polska będzie miała okazję zgłaszać na trzech unijnych forach: Rady ds. Energii, Rady ds. Konkurencyjności oraz na posiedzeniach ministrów UE ds. handlu w ramach Rady ds. Zagranicznych..

- W obszarze energii szczególny nacisk położymy na kwestie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział minister gospodarki. Jak zauważył, dostawy surowców energetycznych do Europy są dobrze zdywersyfikowane. - W wielu miejscach jednak ich przesył ma jednostronny charakter – powiedział. - Unia musi więc rozwijać sieć energetyczną, by ropa i gaz mogły być transportowane w wielu kierunkach – dodał.

W dziedzinie konkurencyjności kluczowe będzie zdaniem wicepremiera wdrażanie innowacji. – Chodzi o rozwijanie umiejętności przekładania pomysłowości na praktyczne zastosowania - wyjaśnił. - Do trzech podstawowych swobód unijnych powinna dołączyć także czwarta: swobodny przepływ wiedzy - powiedział. Bardzo potrzebne będą tu także działania na rzecz redukcji obciążeń administracyjnych.

Z kolei w kwestiach handlowych Polska chce zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie międzynarodowego systemu regulacji handlowych oraz rozwijanie porozumień regionalnych.

 Polska będzie sprawować Prezydencję w Radzie UE od lipca 2011 r. Ministerstwo Gospodarki prowadzi kompleksowe przygotowania do tego przedsięwzięcia już od 2007 r. Minister Gospodarki RP będzie przewodniczył posiedzeniom ministrów ds. konkurencyjności oraz energii, a także prowadził obrady ministrów UE ds. handlu.


(Źródło: MG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij