Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bank Światowy i resort gospodarki wspólnie o poprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
– Eksperci Banku Światowego we współpracy z MG opracują do końca czerwca 2010 r. raport nt. poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na konferencji prasowej z okazji podpisania „Doing Business Reform Memorandum”. Umowa pomiędzy Bankiem Światowym a Ministerstwem Gospodarki została zawarta 14 maja 2010 r. w MG.

Zdaniem wiceministra Marcina Korolca rekomendacje ekspertów Banku Światowego pomogą polskiemu rządowi w przygotowaniu reform, które wpłyną na poprawę klimatu biznesowego w Polsce. – Dzięki współpracy z Bankiem Światowym mamy również szansę poprawić naszą pozycję w corocznym raporcie „Doing Business” – podkreślił wiceszef MG. Wyjaśnił, że w corocznym raporcie analizowane są wskaźniki dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju na tle innych państwa. Zapewnił, że Polska dokonała wielu zmian mających na celu upraszczanie prawa dla przedsiębiorców. – Znowelizowaliśmy m.in. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przyjęliśmy także ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczej, która wzmacnia bezpieczeństwo obrotu i zapobiega zatorom płatniczym – powiedział podsekretarz stanu w MG.

Dodał, że realizujemy unijną reformę Better Regulation, zgodnie z którą zobowiązaliśmy się do redukcji obciążeń administracyjnych o 25 proc. do 2010 r. – Wzmacniamy również rolę Oceny Skutków Regulacji, które są opracowywane już na etapie tworzenia prawa – zaznaczył wiceminister Korolec.

W opinii Thomasa Laursena, menedżera Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich, poczyniliśmy znaczne postępy w działaniach na rzecz upraszczania prawa dla firm. – W 2009 r. nastąpiła wyraźna poprawa w kilku obszarach o kluczowym znaczeniu dla przedsiębiorców, jak m.in. założenie działalności, otrzymanie kredytu, płacenie podatków i zamykanie firmy – powiedział Thomas Laursen. W zeszłorocznym rankingu, w którym udział wzięło 183 krajów, zajęliśmy 72 miejsce roku

Podkreślił, że memorandum o współpracy z MG to potwierdzenie wsparcia, jakiego Bank Światowy udziela Polsce w staraniach na rzecz usprawnienia przepisów regulujących sprawy związane z prowadzeniem biznesu. – Dla Banku Światowego dzisiejsze porozumienie to szansa na rozszerzenie działalności w Polsce o ofertę usług doradczych – dodał Thomas Laurse. 

***

Porozumienie „Doing Business Reform Memorandum” dotyczy opracowania wytycznych dla rządu odnośnie sposobu poprawy regulacji gospodarczych w Polsce. Odnosi się do 5 kluczowych obszarów analizowanych w raporcie „Doing business”:

założenie działalności, uzyskanie pozwolenia na budowę, odprowadzanie podatków, ochrona inwestorów, rejestracja nieruchomości.
  (źródło Ministerstwo Gospodarki)


  Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

  pełna lista aktualności

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz


  Członkowie PFPŻ ZP

  Dołącz do nas!
  Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
  Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
  Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
  zamknij