Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wezwanie do wyznaczenia ambitnych celów klimatycznych UE na rok 2040
11 państw członkowskich (Austria, Bułgaria, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia) wydało wspólny apel o wyznaczenie ambitnych celów klimatycznych UE na rok 2040.

Apel przełamuje ciszę, jaka panowała dotychczas w stolicach UE, gdy Komisja Europejska przygotowywała plan działania dotyczący klimatu do roku 2040, który ma obejmować wsparcie dla głębokich redukcji emisji gazów cieplarnianych.

„Potrzeba ambitnych globalnych działań klimatycznych nigdy nie była bardziej oczywista” – czytamy w liście podpisanym przez 11 krajów członkowskich.
 
Apel ten pojawia się pomimo rosnącego sprzeciwu wobec polityki klimatycznej w całej Europie.

Kraje członkowskie zaznaczyły, że niezwykle istotnym jest zapewnienie właściwej realizacji pakietu legislacyjnego „Fit for 55”.

Cele Komisji powinny również zagwarantować, że UE będzie w pełni na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r., dążąc do osiągnięcia ujemnych emisji w późniejszym okresie. 

W piśmie bezpośrednio sugeruje się, że cele na rok 2040 „powinny uwzględniać” porady Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu, która wzywała do cięć emisji o 90–95 procent do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Sugeruje również, że przy ustalaniu celów należy uwzględniać cel porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, a także prawnie wiążący cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Grupa krajów-sygnatariuszy pisma argumentuje, że UE musi dać przykład światu.

Oczekuje się, że Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, przedstawi własną opinię 6 lutego.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij