Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wiceministra Anita Sowińska o przyszłości systemu kaucyjnego w Polsce
„Rok do ROP-u? Przyszłość systemu kaucyjnego” – pod tym hasłem, 13 lutego 2024 r., odbyła się debata z udziałem wiceministry klimatu i środowiska, Anity Sowińskiej. W dyskusji wzięli udział m.in. przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, branży gospodarki odpadami, recyklerów, organizacji odzysku, związków samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych. PFPŻ ZP reprezentował wiceprezes PFPŻ ZP Andrzej Gantner.

Podczas wystąpienia otwierającego, wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, wskazała na ważne dla sektora gospodarki odpadami cele, a także na wyzwania związane z wdrażanym systemem rozszerzonej odpowiedzialność producentów (ROP).


We wnioskach i postulatach, które do mnie docierają, przebija się podstawowa zasada – chcemy sprawiedliwego ROP-u, ale każdy z interesariuszy nieco inaczej ją rozumie. Jestem jednak przekonana, że są części wspólne – powiedziała wiceszefowa resortu.


W kontekście sprawiedliwego ROP-u wiceministra Sowińska wymieniła główne postulaty, zgłaszane przez zainteresowane strony i nakreśliła kierunek działań resortu klimatu i środowiska:  

Jako ministerstwo chcemy, aby system był tak skonstruowany, żebyśmy z czasem doprowadzili do tego, by odpadów w Polsce produkować mniej niż obecnie. Chcemy, żeby Polska wywiązywała się z celów recyklingu i aby nasze lasy, nasze gminy były czyste – poinformowała wiceministra.


Podczas debaty „Rok do ROP-u? Przyszłość systemu kaucyjnego” uczestnicy podjęli temat „mapy drogowej” dla rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, poszukiwali fundamentów dla dalszych prac i uzgodnień, ale również prezentowali różne warianty rozwiązań, możliwych do wdrożenia w ROP, oraz przewidywali ich konsekwencje.  


Traktuję to spotkanie jako wstęp do dyskusji i gwarantuję Państwu otwartość. Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska zbieramy postulaty i będziemy wypracowywać konkretne rozwiązania, bo bez konkretnych rozwiązań finansowych nie będzie sprawiedliwego ROP-u – podkreśliła wiceministra Anita Sowińska.


W imieniu Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie Andrzej Gantner, przedstawił i uargumentował szereg propozycji branży, które powinny być jak najszybciej wprowadzone do ustawy. 


Czekamy teraz z niecierpliwością na dalsze prace Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz odpowiedź na apel branży napojowej o pilne i fundamentalne zmiany w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij