Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia środowiskowe - opublikowana dyrektywa
Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa 2024/825 w sprawie zmiany dyrektyw 2005/29/WE i 2011/83/UE w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie.

Jest to bazowa dyrektywa określająca m.in. ogólne zasady stosowania oświadczeń środowiskowych, natomiast obecnie trwają prace nad unijnym przepisem uzupełniającym, w którym zostaną precyzowane zasady uzasadniania oświadczeń środowiskowych.

 

Opublikowana dyrektywa wprowadza do dotychczasowego wykazu (do załącznika I dyrektywy 2005/29/WE) nowe zakazane praktyki rynkowe, które mają na celu zwalczanie nieuczciwych działań przedsiębiorców. Są to m.in.:

  • Umieszczanie oznakowania dotyczącego zrównoważonego charakteru, które nie jest oparte na systemie certyfikacji ani nie zostało ustanowione przez organy publiczne.
  • Formułowanie ogólnego twierdzenia dotyczącego ekologiczności, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie wykazać uznanej wysokiej efektywności ekologicznej istotnej dla tego twierdzenia.
  • Formułowanie twierdzeń dotyczących ekologiczności w odniesieniu do całego produktu lub całej działalności przedsiębiorcy, jeżeli dotyczą one tylko określonego aspektu produktu lub konkretnego rodzaju działalności przedsiębiorcy.
  • Twierdzenie, uzasadniane kompensowaniem emisji gazów cieplarnianych, że produkt ma neutralny, ograniczony lub pozytywny wpływ na środowisko pod względem emisji gazów cieplarnianych.
  • Przedstawianie wymogów nałożonych na mocy prawa na wszystkie produkty należące do danej kategorii produktów na rynku unijnym, jako cechy wyróżniającej ofertę przedsiębiorcy.

Państwa członkowskie mają czas na przyjęcie i publikację krajowych przepisów wdrażających powyższą dyrektywę do prawa krajowego -  do dnia 27 marca 2026 r. Państwa członkowskie będą stosować te przepisy od dnia 27 września 2026 r.

Link do treści dyrektywy:Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij