Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konsultacje Komunikatu Komisji Europejskiej nt. trajektorii dochodzenia do neutralności klimatycznej w 2050 r. z uwzględnieniem wskaźników na 2040 r.
MKiŚ zaprasza do udziału w konsultacjach, które pomogą wypracować stanowisko Rządu RP do Komunikatu Komisji do PE, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - "Zabezpieczenie naszej przyszłości Cel klimatyczny na 2040 r. i droga ku neutralności klimatycznej do 2050 r. jako fundamenty zrównoważonego, sprawiedliwego i dostatniego społeczeństwa".

Komisja Europejska opublikowała 6 lutego br. Komunikat, który prezentuje trajektorię dochodzenia do neutralności klimatycznej w połowie bieżącego stulecia z uwzględnieniem wskaźników na 2040 rok.


Komunikat omawia trzy warianty redukcji gazów cieplarnianych o różnym poziomie ambicji: (1) cel do 80%; (2) co najmniej 85% i maksymalnie 90%; (3) co najmniej 90% i maksymalnie 95%. Komisja w komunikacie rekomenduje realizację celu pośredniego na rok 2040 na poziomie 90%.


W komunikacie zostało wskazanych 8 elementów, które według Komisji Europejskiej mają służyć osiągnięciu celu na 2040 r. Wśród nich jest między innymi odporny i niskoemisyjny system energetyczny dla budynków, transportu i przemysłu; rewolucja przemysłowa, której podstawą jest konkurencyjność oparta na badaniach i innowacjach, obiegu zamkniętym, efektywnym gospodarowaniu zasobami, dekarbonizacji i produkcji opartej na czystych technologiach; transformacja oparta na sprawiedliwości, solidarności i skutecznej polityce społecznej; rozwój infrastruktury do dostarczania, transportu i magazynowania wodoru i CO2.


Resort klimatu podjął prace nad oceną propozycji Komisji i przygotowywaniem stanowiska Rządu RP do przedmiotowego dokumentu. MKiŚ zależy na na uzyskaniu możliwie szerokiego spektrum opinii, dlatego zaprasza wszystkich zainteresowanych do przesyłania uwag do komunikatu do 17 marca 2024 r. na adres: cel2040@klimat.gov.pl.


Źródło: MKiŚ


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij