Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wniosek ustawodawczy KE dot. przegląd niektórych przepisów wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu wprowadzenia uproszczeń dla rolników UE
W ostatni piątek Komisja Europejska zaproponowała przegląd niektórych przepisów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Celem tego przeglądu jest wprowadzenie uproszczeń, jednocześnie zachowując silną, zrównoważoną i konkurencyjną politykę rolnictwa i żywności w Unii Europejskiej. Przedstawiony pakiet wsparcia dla rolników stanowi odpowiedź na ostatnie konkluzje Rady Europejskiej, która wezwała Komisję i Radę do zajęcia się wyzwaniami stojącymi przed unijnym sektorem rolnym.

Wniosek ustawodawczy KE, związany z planami strategicznymi WPR, ma na celu zmniejszenie obciążeń związanych z kontrolami dla rolników w UE oraz zapewnienie im większej elastyczności w spełnianiu niektórych warunków środowiskowych.

Jest to również bezpośrednia odpowiedź na setki wniosków otrzymanych od organizacji reprezentujących rolników i państw członkowskich. Te postulaty były zgłaszane m.in. w trakcie spotkania Rady ds. rolnictwa i rybołówstwa w dniu 26 lutego 2024 r. 

 

Wniosek stanowi uzupełnienie krótkoterminowych działań Komisji, które już prowadziła w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników.

 

Zgodnie z komunikatem prasowym KE: „Wniosek zapewnia właściwą równowagę między koniecznością utrzymania roli WPR we wspieraniu przejścia europejskiego rolnictwa na bardziej zrównoważone rolnictwo, oczekiwaniami rolników i państw członkowskich a celem, jakim jest szybkie osiągnięcie porozumienia między PE a Radą.”


Komisja przesyła również Radzie i PE dokument otwierający debatę, w którym przedstawiono szereg środków mających na celu poprawę pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności.


Komunikat prasowy Komisji Europejskiej >> Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij