Nieuczciwe praktyki handlowe mają szkodliwy wpływ na cały łańcuch rolno-spożywczy w Polsce i w całej UE. Negatywnie wpływają na rentowność i dostęp do rynku zarówno firm przetwórstwa żywności, jak i producentów rolnych. Praktyki te zakłócają współpracę w łańcuchu produkcji i przetwórstwa żywności, podważając zdolność firm przetwórczych i producentów rolnych do współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
Dlatego też PFPŻ ZP z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej z 10 grudnia 2024 r., mającą na celu wzmocnienie współpracy między organami odpowiedzialnymi za egzekwowanie dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (2019/633) we wszystkich państwach członkowskich UE.
Biorąc pod uwagę znaczący negatywny wpływ nieuczciwych praktyk handlowych na polską gospodarkę żywnościową, oraz fakt, że ponad 40% produkcji żywności w Polsce jest eksportowane (z czego ponad 70% na wspólny rynek europejski), PFPŻ ZP podkreśla pilną potrzebę znalezienia rozwiązań zapobiegających nieuczciwym praktykom rynkowym w całej UE.
Kluczowym problemem są praktyki detalicznych grup zakupowych. Wiodący europejscy detaliści konsolidują się w duże grupy zakupowe o łącznych obrotach sięgających setek miliardów euro. Poszczególni dostawcy często stanowią jedynie niewielki ułamek obrotów detalisty, podczas gdy detaliści stanowią znaczną część sprzedaży dostawcy. Praktyki tych grup są trudne do zwalczania ze względu na ich transgraniczny charakter, dlatego też PFPŻ ZP apeluje o objęcie rozporządzeniem także nieuczciwych praktyk stosowanych przez detaliczne grupy zakupowe.
Dodatkowe infromacje >>