Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Drugie posiedzenie AGRIFISH w Brukseli pod przewodnictwem polskiej prezydencji
24 lutego odbyło się drugie posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Obradom przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Weryfikacja obszarów wiejskich (rural proofing)

Rada dokonała wymiany opinii na temat wdrażania zasady „weryfikacji obszarów wiejskich” lub zapewnienia, że polityki są odpowiednie dla osób mieszkających i pracujących na obszarach wiejskich. Debata koncentrowała się na tym, czy i w jaki sposób należy usprawnić mechanizm weryfikacji obszarów wiejskich oraz w jaki sposób lepiej zintegrować rozwój obszarów wiejskich z politykami UE.

– Co czwarty obywatel UE mieszka na obszarach wiejskich; aby zapewnić silną i żywotną wieś, konieczne jest szersze rozumienie potrzeb i wyzwań przed jakimi stoją jej mieszkańcy i rolnicy. Postulujemy, żeby finansowanie licznych prorozwojowych zadań pochodziło nie tylko ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale też innych polityk UE. Pracujemy też nad międzysektorowymi rozwiązaniami, które zapobiegną wyludnianiu się obszarów wiejskich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Ministrowie podkreślili znaczenie silnych społeczności wiejskich dla dobrobytu całej UE w takich obszarach, jak bezpieczeństwo żywnościowe, ochrona środowiska i wzrost gospodarczy. Zaapelowali o to, aby rozwój obszarów wiejskich pozostał częścią silnej i niezależnej wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2027 r.

Ponadto wielu ministrów podkreśliło konieczność wzmocnienia i włączenia do głównego nurtu mechanizmów weryfikacji obszarów wiejskich na wszystkich szczeblach bez tworzenia dodatkowej biurokracji. Wiele Państw Członkowskich wskazało na znaczenie uznania różnorodności obszarów wiejskich na terenie całej UE i podzieliło się przykładami udanego podejścia do weryfikacji obszarów wiejskich w swoich krajach.

Sytuacja rynkowa

Rada szczegółowo rozważyła sytuację rynkową UE dla produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza w następstwie wojny Rosji z Ukrainą. Ministrowie zauważyli, że chociaż rynki rolne UE wykazują pozytywne oznaki ożywienia i zwiększonej stabilności, ceny czynników produkcji, zwłaszcza energii i nawozów, nadal znajdują się powyżej poziomów sprzed COVID.

Rada zauważyła, że sektory rolno-spożywcze wciąż stoją w obliczu różnych wyzwań, w tym niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak susze, powodzie i huragany, oraz częstszych ognisk chorób zwierzęcych, takich jak afrykański pomór świń, pryszczyca i ptasia grypa. Ponadto ministrowie zwrócili uwagę na wpływ sytuacji geopolitycznej na stabilność rynku, włączając w to wymianę handlową z USA i Chinami oraz konieczność dokonania oceny wpływu propozycji zwiększenia taryf na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Wiele Państw Członkowskich zwróciło szczególną uwagę na wyzwania stojące przed sektorem wina oraz zalecenia grupy wysokiego szczebla ds. wina.

Ministrowie wyrazili stałą solidarność z Ukrainą, a niektórzy podkreślili konieczność zapewnienia stałych, zrównoważonych stosunków handlowych w celu wspierania ukraińskiego rynku rolno-spożywczego i ochrony interesów rolników z UE.

Wizja rolnictwa i żywności

W ramach sekcji „Sprawy różne” Komisja przedstawiła swoją wizję rolnictwa i żywności, którą opublikowano w dniu 19 lutego 2025 r. Głównym celem wizji jest sprawienie, aby UE stała się miejscem, w którym rolnictwo jest atrakcyjne dla przyszłych pokoleń, a sektor rolno-spożywczy jest konkurencyjny, odporny, ponadczasowy i sprawiedliwy.

Państwa Członkowskie z zadowoleniem przyjęły tę wizję, a zwłaszcza nacisk na rolnictwo jako sektor strategiczny oraz znaczenie promowania rolnictwa jako wyboru ścieżki kariery dla przyszłych pokoleń.

Tematy poruszone podczas dyskusji obejmowały: konieczność dysponowania przez WPR odpowiednim i oddzielnym budżetem bazującym na dwóch filarach; znaczenie stałego wsparcia dla obszarów wiejskich; silniejsze dostosowanie standardów produkcji w przypadku importowanych produktów spożywczych; oraz konieczność uproszczenia.

Sprawy różne

W ramach sekcji „Sprawy różne” poruszono następujące tematy:

  • Konferencja Ministrów Rolnictwa w 2025 r. w kontekście Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (Berlin, 18 stycznia 2025 r.) – informacje z Niemiec.
  • Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie dobrostanu psów i kotów – konieczność uwzględnienia specyficznej sytuacji psów myśliwskich – informacje ze Słowacji
Źródło: MRiRW

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij