Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W gronie ekspertów praktyków o ESG
11 kwietnia br. PFPŻ ZP brało udział w spotkaniu z serii ESG Masterclass organizowanym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. PFPŻ ZP reprezentowała Marta Tomaszewska, dyrektor ds. żywności i żywienia. W trakcie spotkania uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy pakiet OMNIBUS to początek końca ESG.

Podczas spotkania uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia Anny Żmidzińskiej, radczyni prawnej w Kancelarii LBP Legal. Mecenas omówiła kluczowe założenia przygotowywanego przez Komisję Europejską pakietu deregulacyjnego, znanego jako "Omnibus", oraz jego potencjalny wpływ na przyszłość raportowania niefinansowego (ESG).


Omnibus – odpowiedź na potrzebę uproszczeń


Pakiet Omnibus jest reakcją Komisji Europejskiej na głosy państw członkowskich i przedsiębiorców wskazujące na nadmierne obciążenia administracyjne związane z obecnymi wymogami raportowania. Jak podkreśliła Prelegentka, proponowane przez KE uproszczenia mają na celu znaczące ograniczenie tych obciążeń. Szacuje się, że zmiany mogą zmniejszyć liczbę firm objętych obowiązkiem raportowania nawet o 80%.


Stanowisko branży spożywczej: Zrównoważony rozwój tak, nadmierna biurokracja nie


Z punktu widzenia branży spożywczej, PFPŻ ZP konsekwentnie popiera cele dyrektyw CSRD, CSDDD oraz Taksonomii UE. Uważamy, że regulacje te mają potencjał wspierania transformacji w kierunku bardziej zrównoważonego i odpornego sektora żywności i napojów. Nasza branża dostrzega potrzebę kontynuowania działań na rzecz klimatu i pozostaje w pełni zaangażowana w ten proces.


Jednocześnie PFPŻ ZP stoi na stanowisku, że Unia Europejska musi zapewnić przedsiębiorcom długoterminową przewidywalność i stabilność regulacyjną. Kluczowe jest, aby dążenie do zmniejszenia obciążeń administracyjnych nie podważało fundamentalnych celów polityki zrównoważonego rozwoju. Uproszczenia przewidziane w pakiecie Omnibus powinny wspierać realizację celów ESG w sposób przyjazny dla biznesu, uwzględniając specyfikę i możliwości firm.


Wyzwania legislacyjne i niepewność prawna


Podczas spotkania zwrócono uwagę na tryb wprowadzania niektórych zmian. Przykładem jest zmiana "stop the clock" dotycząca terminów raportowania, uchwalona w przyspieszonym trybie ("fast track") bez szerokich konsultacji publicznych. Jest to jednak tylko część pakietu Omnibus – pozostałe jego elementy będą wymagały standardowej ścieżki legislacyjnej, w tym konsultacji.


Dodatkowym wyzwaniem jest implementacja dyrektyw zmieniających CSRD i CSDDD do prawa krajowego (teoretyczny termin upływa 31 grudnia br.). Do czasu wdrożenia nowych przepisów w Polsce, nadal obowiązuje Ustawa o rachunkowości implementująca wcześniejsze wersje dyrektyw, co nakłada na firmy obowiązki sprawozdawcze według dotychczasowego zakresu i harmonogramu. Taka sytuacja generuje niepewność prawną dla przedsiębiorców. Dlatego PFPŻ ZP apeluje o jak najszybsze przyjęcie i wdrożenie pakietu uproszczeniowego, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.


Podziękowania dla Gospodarzy


Spotkanie odbyło się w gościnnych progach firmy Atlas Ward. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicielek firmy –  Agnieszki Gużdy, Managerki ESG i Zarządzania Jakością, oraz Pani Anny Filipowicz, Specjalistki ds. ESG – które podzieliły się cennymi doświadczeniami z wdrażania strategii ESG w swojej organizacji.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij