PFPZ
START STOSOWANIE GDA BILANSOWANIE DIETY RÓWNOWAŻENIE CAŁODZIENNEJ DIETY
Obrazek2

RÓWNOWAŻENIE CAŁODZIENNEJ DIETY

Informacja o wartości odżywczej ułatwia szybkie porównywanie i w efekcie wybór odpowiednich dla Państwa produktów żywnościowych.

Ale co możecie Państwo zrobić, jeżeli macie ogromną ochotę na produkt zawierający dużo kalorii, cukru lub soli? Nie ma najmniejszego problemu - pod warunkiem, że Państwa całkowite dzienne spożycie nie przekracza (lub jest niższe niż) 100% Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) danego składnika. Sprawdzajcie więc Państwo "procenty GDA" na etykietach. W ten sposób możecie Państwo ocenić to, co jecie w ciągu całego dnia i odpowiednio dobierać produkty. Unikajcie Państwo częstego spożywania tych samych artykułów żywnościowych w nadmiernych ilościach.

Informacja o wartości odżywczej jest bezcenna dla każdej osoby, która musi kontrolować ilość określonego składnika odżywczego w swojej diecie, niezależnie od tego, czy są to kalorie, cukry, tłuszcz, nasycone kwasy tłuszczowe, czy też sól.

Informacje podane na etykietach mogą być wykorzystywane w różny sposób:

Weźmy na przykład kalorie. Jeżeli liczycie Państwo kalorie, możecie Państwo zacząć dodawać procent GDA kalorii lub liczbę kalorii zawartych w jedzonych produktach, traktując je jako rodzaj wskazówki (nie zapomnijcie Państwo też liczyć kalorii zawartych w napojach i przekąskach oraz produktach przyrządzanych w domu, np. herbata, kawa, kompoty, ciasta domowe). Pomoże w tym Państwu nasz kalkulator.

A co z solą? Wielu z nas martwi się, że je zbyt dużo soli i wolałoby nie przekraczać GDA wynoszącego 6g soli dziennie - etykiety będą więc ogromnym ułatwieniem w kontrolowaniu spożycia soli. Pamiętajcie Państwo również o soli, którą spożywacie w potrawach przyrządzanych w domu.

Niezależnie od tego w jaki sposób korzystacie Państwo z informacji na etykietach, pamiętajcie Państwo, że są one jedynie wskazówką dla przeciętnej zdrowej dorosłej osoby.
Swój indywidualny sposób odżywiania musicie Państwo dopasować do swojego stanu zdrowia, wieku, płci i aktywności fizycznej. Aby poznać swoje Wskazane Dzienne Spożycie (GDA) skontaktujcie się Państwo z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym.

  OZNACZENIA GDA NA ETYKIECIE
  Wszystko co powinieneś wiedzieć, aby korzystać z oznaczeń GDA ...
  poczytaj o oznaczeniach
  KALKULATOR GDA DLA PRODUKTÓW
  Kalkulator wartości odżywczej GDA ułatwi ci podejmowanie bardziej świadomych decyzji żywieniowych ...
  oblicz GDA dla
  swojego produktu
  ZASADY ZBILANSOWANEJ DIETY
  Każdy produkt spożywczy może być częścią zbilansowanej diety, pod warunkiem, że wiesz kiedy i jak często go spożywać ...

  kliknij, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej
  KALKULATOR GDA DLA POSIŁKÓW
  Przekonaj się, jak proste jest zaplanowanie zbilansowanego jadłospisu na cały dzień ...
  przejdź do kalkulatora  
  2005 - 2018 © PFPŻ, Wszelkie prawa zastrzeżone
  CMS by WEB interface
  Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
  Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
  Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
  zamknij