PFPZ
START INFORMACJE O WSKAZANYM DZIENNYM SPOŻYCIU GDA CO TO JEST GDA?
Obrazek2

CO TO JEST GDA?

Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby móc dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia jaki prowadzimy, niezbędne jest prawidłowe zbilansowanie diety zarówno pod względem energetycznym, jak i odżywczym.
Nie istnieje jeden produkt żywnościowy, który pokryłby zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na wszystkie składniki odżywcze, dlatego też nasza dieta powinna być urozmaicona pod względem spożywanych produktów. Należy również pamiętać o dopasowaniu diety do własnych potrzeb, szczególnie tych, które wynikają ze stanu zdrowia.

Na opakowaniach produktów żywnościowych można znaleźć wiele użytecznych informacji żywieniowych, które mogą być wykorzystane przy układaniu zbilansowanej diety. Oznakowanie GDA stanowi uzupełnienie tych informacji. 

Oznaczenia GDA informują o tym, jakie ilości poszczególnych składników odżywczych są zawarte w produkcie, który Państwo spożywają. Dodatkowo ilości te są podane w procentach, które odnoszą się do wartości referencyjnych Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) poszczególnych składników. Referencyjne wartości Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) są to wartości ustalone w oparciu o zalecenia żywieniowe dla wartości energetycznej (kcal) i podstawowych składników odżywczych: białka, węglowodanów ogółem, cukrów, tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz sodu (równoważnika soli).
Dzięki oznaczeniom GDA w szybki i łatwy sposób można zapoznać się z zawartością tych składników, tak ważnych dla zdrowia każdego z nas. Macie Państwo również możliwość bezpośredniego kontrolowania ilości spożywanych w produktach  cukrów,  tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, soli oraz wartości energetycznej (kcal). Jest to tym łatwiejsze, że wartości GDA na opakowaniach podawane są w przeliczeniu na porcję produktu.

Zobacz kalkulator GDA >>>

Możesz też spotkać inne sposoby znakowania GDA

Zobacz jak odczytać informację GDA

OZNACZENIA GDA NA ETYKIECIE
Wszystko co powinieneś wiedzieć, aby korzystać z oznaczeń GDA ...
poczytaj o oznaczeniach
KALKULATOR GDA DLA PRODUKTÓW
Kalkulator wartości odżywczej GDA ułatwi ci podejmowanie bardziej świadomych decyzji żywieniowych ...
oblicz GDA dla
swojego produktu
ZASADY ZBILANSOWANEJ DIETY
Każdy produkt spożywczy może być częścią zbilansowanej diety, pod warunkiem, że wiesz kiedy i jak często go spożywać ...

kliknij, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej
KALKULATOR GDA DLA POSIŁKÓW
Przekonaj się, jak proste jest zaplanowanie zbilansowanego jadłospisu na cały dzień ...
przejdź do kalkulatora  
2005 - 2022 © PFPŻ, Wszelkie prawa zastrzeżone
CMS by WEB interface
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij