Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE przewiduje przeciętne zbiory zbóż w 2010 r.
Pomimo ekstremalnych zjawisk pogodowych w UE, w tym srogiej zimy, wiosennych suszy w W. Brytanii i Francji czy powodzi w Polsce i Rumunii, KE przewiduje, że plony zbóż w 2010 r. będą nieznacznie wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat i wyniosą 5,1 ton z hektara

"Wprawdzie plony z hektara będą o 5 proc. wyższe od średniej, ale ogólny obszar upraw zmniejszył się" - tłumaczy KE w opublikowanych w środę prognozach.

W tym roku rolnictwo nękały ekstremalne zjawiska pogodowe, począwszy od długotrwałej suszy po powodzie. KE ocenia jednak, że wpływ złej pogody na plony w niektórych rejonach UE został jednak zrównoważony wyższymi plonami w innych rejonach.

Eksperci KE przewidują, że zbiory zbóż (pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i pozostałych) wyniosą 5,1 ton z hektara w całej UE, czyli pozostaną na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym (+0,7 proc.), lecz powyżej średniej z pięciu ostatnich lat (+5 proc.).

KE ocenia, że całkowity obszar uprawy zbóż w Unii Europejskiej w 2010 r. zmniejszył się o 3 proc. w porównaniu do roku 2009.

Zbiory poszczególnych upraw w UE na przestrzeni ostatnich pięciu lat wykazują, według najnowszych analiz, następującą tendencję: pszenica miękka: 5,62 t/ha (+1,7 proc.); pszenica durum: 2,97 t/ha (+0,3 proc.); jęczmień: 4,42 t/ha (+4,4 proc.); kukurydza na ziarno: 7,22 t/ha (+7,7 proc). Pozostałe uprawy: nasiona rzepaku: 3,00 t/ha (-2,4 proc.); słonecznik: 1,80 t/ha (+7,2 proc); ziemniaki: 30,10 t/ha (+6,9 proc); buraki cukrowe: 65,65 t/ha (+2,3 proc.).

Podczas gdy plony zbóż w UE powinny być na przeciętnym poziomie, to zdaniem KE, produkcja zbóż ozimych spadnie w Rosji, szczególnie w rejonach wzdłuż Wołgi, z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowe (gorąco i sucho).

Spodziewane zbiory zbóż w Polsce będą zbliżone do średniej z ostatnich pięciu lat i wyniosą: pszenicy: 4 t/ha, jęczmienia: 3,2 t/ha, a kukurydzy na ziarno: 5,6 t/ha.

Prognozowane zbiory pszenicy miękkiej w UE w sumie przekroczą średnią z pięciu ostatnich lat, lecz prognozy dla dwóch największych producentów - Francji i Niemiec - są poniżej średnich zbiorów, a także zdecydowanie poniżej ubiegłorocznej produkcji. W Hiszpanii pszenica durum ucierpiała z powodu obfitych opadów deszczu zimą w Andaluzji i dlatego spodziewane plony będą niższe o 16 proc. od przeciętnych. Dwaj najwięksi producenci jęczmienia ozimego, Francja i Niemcy, przewidują zbiory na średnim poziomie, lecz o 4 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym. Hiszpania, produkująca jedną czwartą jęczmienia jarego, przewiduje zbiory o 15 proc. wyższe od średniej z pięciu ostatnich lat.

Opracowujące prognozy Centrum Badawcze Komisji Europejskiej regularnie publikuje prognozy plonów głównych rodzajów upraw, a także przeprowadza analizy wpływu warunków pogodowych na produkcję rolną.

(Źródło:PAP, www.biznes.onet.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij