Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
GUS: W lipcu 2010 r. w skupie jak i na targowiskach odnotowano wzrost cen zbóż
Na rynku rolnym w lipcu 2010 r., w porównaniu z czerwcem zarówno w skupie jak i na targowiskach odnotowano wzrost cen zbóż (pszenicy w skupie o ok. 4%, na targowiskach o 1% i odpowiednio: żyta - o ok. 2% i blisko 1 %, a jęczmienia nieco o ponad 5% i o ok. 2%).

W odniesieniu do lipca 2009 roku wykazano, że ceny pszenicy w obu formach sprzedaży wzrosły o ok. 5%, jęczmienia w skupie o ponad 12%, a na targowiskach o ok. 4%. Ceny żyta w skupie wzrosły o 4%, ale w obrocie targowiskowym spadły o ok. 6%. Wyższe były też ceny skupu mleka (o blisko 20%). Natomiast w tym samym okresie nastąpił spadek, zarówno w skupie jak i na targowiskach, cen żywca wołowego (odpowiednio o 10% i 4%) i wieprzowego (odpowiednio o prawie 15 i 18%), jak również targowiskowych cen prosiąt na chów (ok. 32%).

Ceny pszenicy w skupie wzrosły o 3,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem (do 54,99 zł/dt) i o 5,2% w odniesieniu do lipca 2009 r. Na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 59,86 zł, tj. o 1% więcej niż przed miesiącem i o 4,8% więcej niż przed rokiem.

Za żyto w skupie płacono 36,69 zł/dt, tj. o 1,8% więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 4% w odniesieniu do analogicznego okresu ub. roku. W obrocie targowiskowym ceny żyta wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca zaledwie o 0,7% (do 42,62 zł/dt), ale na przestrzeni roku obniżyły się o 5,5%.

Ceny jęczmienia w skupie wzrosły w stosunku do czerwca br. o 5,1% i osiągnęły poziom 44,50 zł/dt. Cena ta w odniesieniu do analogicznego okresu ub. roku była wyższa o 12,1%. Na targowiskach za 1 dt jęczmienia płacono 53,48 zł tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i o 3,6% więcej niż w tym samym okresie 2009 r.

(Źródło: GUS,www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij