Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KFPZ: W 2010 r. zbiory zbóż konsumpcyjnych będą o 30-40 proc. niższe niż w latach ubiegłych
Zbiory zbóż konsumpcyjnych w tym roku będą o 30-40 proc. niższe niż w latach poprzednich, jednak nie ma zagrożenia wzrostem cen zbóż i żywności - poinformował PAP prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Rafał Mładanowicz.

"Zbóż konsumpcyjnych może w tym roku zabraknąć - w tym roku zbiory zbóż konsumpcyjnych będą o 30-40 proc. niższe niż w latach poprzednich. Głównym powodem takich strat jest słaba jakość zbóż. Te lepszej jakości zostały zakontraktowane i są sprzedawane za granicę. Jeżeli faktycznie duża część zbóż zostanie wyeksportowana to na krajowym rynku może zabraknąć zboża konsumpcyjnego" - powiedział w rozmowie z PAP Mładanowicz.

Jego zdaniem, nie ma zagrożenia dalszym wzrostem cen zboża i żywności.

"Ceny zboża już są wysokie, bądź bardzo wysokie i dalej rosnąć nie powinny. Według mnie dojdzie do sytuacji, w której przetwórcy zaczną obniżać parametry zbóż konsumpcyjnych. Istotne będzie także jak będzie zachowywał się złoty - na ile opłacalny będzie eksport bądź import. Uważam, że nie ma zagrożenia ani wzrostem cen zboża, ani wzrostem cen żywności" - powiedział.

"Nie zgadzamy się w tej chwili z szacunkami GUS dotyczącymi tegorocznych plonów. Zbiory nie są jeszcze skończone, ich wielkość stoi pod dużym znakiem zapytania, bo prognozy pogody są mało optymistyczne. My szacujemy teraz zbiory na poziomie 25 mln ton, ale ze względu na pogodę na pewno jeszcze nastąpi redukcja" - dodał.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij