Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Świat walczy o powstrzymanie wzrostu cen żywności
Rządy wielu krajów chcą chronić wewnętrzne rynki i ograniczać wzrost cen zywności. Dlatego Rosja wprowadziła zakaz eksportu zbóż do końca 2011 r.. Korea Południowa i Filipiny zawiesiły cła importowe na część artykułów żywnościowych, m.in. ryby i mleko w proszku. Z kolei Sri Lanka uwolniła zapasy ryżu i przywróciła ceny maksymalne, które zniesiono w październiku - informuje onet.pl za The Washington Post.

Agencja ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegała , że w grudniu kalkulowany przez nią indeks cen żywności osiągnął rekordowy poziom, przebijając poprzedni szczyt zanotowany wiosną 2008 r. Za wzrostem kryją się przede wszystkim ostre zwyżki cen cukru, olejów spożywczych i tłuszczy. Szybko rosną również ceny soi i kukurydzy.

Jak informuje onet.pl wiele krajów zmaga się z rosnącą inflacją. W tym roku stopy procentowe podniosły już Chiny, starając się schłodzić gospodarkę i powstrzymać rosnący indeks cen żywności.

Międzynarodowe agencje obawiają się o wpływ wyższych cen żywności na sytuację w najbiedniejszych krajach świata. To mieszkańcy tych krajów ucierpią najbardziej. W 2008 i 2009 r. ponad 64 mln nowych ludzi znalazło się poniżej progu ubóstwa.

(Źródło: onet.pl za The Washington Post)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij