Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Projekt ustawy o GMO ponownie wrócił do podkomisji
Projekt ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych (GMO) ponownie wrócił do prac w podkomisji. Zdaniem posłów, podkomisja powinna przeanalizować grudniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie GMO i uwzględnić go w projektowanej ustawie.

Rządowy projekt reguluje m.in. kwestie badań naukowych nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi oraz nad uprawą i obrotem GMO. 15-osobowa podkomisja pracowała nad nim do lipca ubr.

 

Wprowadzono wówczas dwie istotne zmiany, polegające na zakazaniu uprawy i obrotu organizmami genetycznie modyfikowanymi - powiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowych komisji: rolnictwa oraz ochrony środowiska przewodniczący podkomisji Jan Szyszko (PiS). W opinii strony rządowej, proponowane przez podkomisję zmiany są niezgodne z unijnym prawem i spowodują zaskarżenie polskich przepisów do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

 

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski tłumaczył, że rządowy projekt także daje możliwości ministrom rolnictwa oraz środowiska zakazania upraw GMO, ale jednocześnie spełnia wymogi prawa europejskiego. Zaproponował powrót do projektu rządowego. Podobnego zdania był wiceminister rolnictwa Marian Zalewski.

 

Wiceszef podkomisji Arkadiusz Litwiński (PO) zgłosił we wtorek wniosek o ponowne odesłanie projektu do podkomisji. Zdaniem posłów, podkomisja musi przeanalizować grudniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie GMO.

 

ETS uznał racje Polski w sporze z Komisją Europejską. Sąd unieważnił, z powodów formalnych, decyzję KE, która zabraniała Polsce wprowadzenia zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Według Litwińskiego, podkomisja powinna zapoznać się z wyrokiem ETS i przeanalizować argumenty Trybunału.

 

Litwiński poinformował, że podczas prac nad projektem nie było sporu "co do intencji", żeby maksymalnie ograniczyć możliwości upraw GMO. Różnice polegały jedynie na doborze odpowiednich narzędzi, pozwalających to zrealizować. Część posłów prezentowała pogląd, by całkowicie zakazać upraw, zakładając nawet, że przepisy zostaną zaskarżone do ETS, a Polska będzie prowadziła długi spór, który wygra. Inni posłowie byli zdania, że trzeba stosować bardziej "finezyjne" metody, np. poprzez wprowadzenie uciążliwych procedur w formie szczegółowej analizy oddziaływania na środowisko w przypadku uprawy GMO.

 

Prace nad rządowym projektem ustawy o GMO trwają w Sejmie już ponad rok. W grudniu 2009 r. odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. W lutym 2010 r. projekt skierowano do podkomisji. Omawiano go podczas 12 spotkań.

 

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij