Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisarz UE: 29 czerwca plan finansów UE na lata 2014-20. Rolnictwo niezagrożone. WPR polityką rozwoju
Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski zapowiedział w niedzielę w Bydgoszczy, że 29 czerwca ogłosi wizję finansów europejskich na lata 2014-2020, a jej "niezagrożonym filarem będzie rolnictwo".

Lewandowski był gościem konferencji "Jaka wieś, jakie rolnictwo, jak żywność?", którą zorganizowano na zakończenie obchodów "bydgoskiego marca 1981".

"Wieś polska może spodziewać się trwałej polityki rolnej finansowanej z Brukseli. Jest to najbardziej wspólnotowa ze wszystkich polityk, jakie istnieją. Od niej zaczęły się budżety europejskie po wojnie. Samowystarczalność żywnościowa była jedną z głównych elementarnych potrzeb powojennego pokolenia. Teraz te proporcje są inne, bo musimy znaleźć środki na inne rodzaje wydatków budżetu europejskiego, przede wszystkim na spójność, ale "niezagrożonym filarem będzie rolnictwo"" - powiedział Lewandowski.

Komisarz zaznaczył, że propozycje finansowe na kolejne siedem lat są "niechcianym darem dla polskiej prezydencji", która trwać będzie od lipca do grudnia 2011 r. Dodał też, że Węgrzy błagali, aby początek dyskusji o nowej perspektywie finansowej nie przypadł na okres trwającego ich przewodnictwo.

"Problemem jest może tylko to, że będziemy w stanie zaoferować polskim rolnikom więcej, ale niekoniecznie te same stawki, co na Zachodzie, bo przywódcy polityczni Niemiec, Holandii, Włoch i paru innych krajów musieliby wytłumaczyć swoim rolnikom dlaczego tracą, a pomimo tego chcą zawrzeć układ, który jest zwany perspektywą finansową, czyli pokoju finansowego dla Europy na przynajmniej siedem lat" - mówił Lewandowski.

Szef budżetu UE podkreślił, że Polska ma prawo stawiać postulaty idące w kierunku pełnej sprawiedliwości w rolnictwie.

Lewandowski przyznał, że "co prawda savoir-vivre UE nie przewiduje, aby kraj sprawujący rotacyjną prezydencję szczególnie mocno akcentował swoje interesy, ale tym razem będzie można ten standard naruszyć".

Zdaniem Lewandowskiego istnieje możliwość zmniejszenia różnic pomiędzy krajami w kwestiach finansowania rolnictwa. Wskazał, że różnice pomiędzy krajami są duże, np. dopłaty do hektara w Estonii wynoszą 95 euro, w Belgii - 460 euro, a Polska z 215 euro jest dość blisko średniej unijnej.

Uczestniczący w konferencji minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że wypracowanie wspólnej polityki rolnej do końca 2012 r. byłoby wielkim sukcesem 27 krajów Unii, ale może być to ogromnie trudne.

"Na starcie dyskusji mamy pełne prawo do tego, żeby stawić sprawy wspólnej polityki rolnej w sposób jasny i oczywisty. Wspólna polityka rolna musi ulec uproszczeniu poprzez odejście od historycznych tytułów do płatności i wypracowanie nowych kryteriów podziału środków. Tylko ta droga stwarza szanse na wyrównanie poziomów wsparcia. Wspólna polityka rolna musi przekształcić się z polityki defensywnej, gotowości produkcyjnej w politykę rozwoju i konkurencyjności.

W ostatnim dniu obchodów 30. rocznicy wydarzeń "bydgoskiego marca", u podłoża których leżała sprawa rejestracji związku zawodowego rolników, oprócz konferencji poświęconej rolnictwu, zaprezentowano wystawę na temat ruchu ludowego i wsi polskiej w XX wieku, a także wręczono odznaczenia zasłużonym związkowcom.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij