Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rekordowe ceny pasz przemysłowych
Tak jak przewidywaliśmy w lutym nastąpił dalszy duży wzrost cen pasz przemysłowych. Niektóre mieszanki są obecnie najdroższe w historii.

Z opublikowanych w ubiegłym tygodniu danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w lutym najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe drożały o~1~-~6\%. 

 

Luty był już dziewiątym z rzędu miesiącem wzrostów cen pasz. Od maja 2010~r. mieszanki paszowe podrożały o~17~-~42\%. Najszybciej drożała mieszanka pełnoporcjowa grower/finisher dla trzody chlewnej – w maju tona tej mieszanki kosztowała przeciętnie 759~PLN, a w lutym już 1079~PLN.

 

Ceny pasz przemysłowych są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Pasze pełnoporcjowe grower/finisher dla indyków, kurcząt brojlerów oraz krów mlecznych są już droższe niż w szczytowym momencie podczas poprzedniego wzrostu na wiosnę 2008~roku. Ceny pasz grower/finisher dla trzody są obecnie jedynie minimalnie niższe niż w tamtym okresie.

 

W związku z utrzymującą się dużą zmiennością cen na światowych rynkach zbóż i roślin oleistych, trudno jest prognozować rozwój sytuacji w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie przeciętne ceny w marcu będą wyższe niż w lutym. Jednak zawirowania obserwowane na rynkach światowych w ostatnich tygodniach zwiększają szansę na powstrzymanie podwyżek w drugim kwartale bieżącego roku.

 

W marcu śruta sojowa na rynkach światowych była tańsza niż w lutym. W ostatnich tygodniach ceny śruty sojowej na giełdzie w Chicago wahały się w przedziale 350-370~USD za krótką tonę (około 907~kg) z dostawą w maju. W lutym cena była generalnie wyższa, choć podlegała ogromnym zmianom. Przez pierwsze kilka dni oscylowała wokół 390~USD, ale na skutek wzrostu niepokojów na Bliskim Wschodzie spadła nawet na krótko w okolice 350-360~USD.

 

Krajowe zboża paszowe w ostatnich tygodniach najpierw nieco taniały, a potem minimalnie drożały. Według danych Sparks Polska większość skupowanych zbóż w trzecim tygodniu marca była minimalnie tańsza niż w trzecim tygodniu lutego.

 

BGZ_na_Zoltym

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij