Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister rolnictwa: Zaproponuję Unii podniesienie ceny interwencyjnej skupu zbóż
Cena interwencyjna skupu zbóż w Unii Europejskiej jest zbyt niska. Chcę zaproponować podniesienie ceny interwencyjnej do 130 euro za tonę - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zdaniem ministra Sawickiego, w Komisji Europejskiej należy poważnie potraktować mechanizmy interwencyjne.

- Zakupy interwencyjne zbóż powinny następować przy zdecydowanie wyższej cenie, niż obecnie - 101 czy 103 euro za tonę. Jest to poziom, który nie pokrywa kosztów wytwarzania. Warto podnieść tę cenę, by zapewnić pewne zapasy zboża na wypadek takich wahnięć cenowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w drugiej połowie 2010 roku czy w roku 2007 - mówi Marek Sawicki.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE złożę wniosek o podniesienie ceny interwencyjnej. Proponowana przez nas cena to 130 euro za tonę zboża. Wiem, że nie jest to wysokość satysfakcjonująca rolników, ale trzeba mieć też na uwadze możliwości budżetowe UE.

Zdaniem ministra rolnictwa, w celu obrony przez spekulacją surowcami rolnymi, na rynkach światowych powinny zostać wprowadzone pewne mechanizmy blokujące. Wprowadzenie odpowiedniej ceny interwencyjnej mogłoby być jednym z takich mechanizmów.

- Drugi bardzo ważny instrument, który powinien dotyczyć artykułów żywnościowych, to wprowadzenie obowiązku dostawy przy określonych partiach towarów podlegających transakcji - mówi Marek Sawicki.

(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij