Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IZP: Zbiory zbóż w 2011 r. będą zbliżone do 27 mln t. Ceny zbóż mogą spadać
Tegoroczne zbiory zbóż powinny być zbliżone do poziomu z 2010 r., tj. 27 mln ton - ocenił prezydent Izby Zbożowo-Paszowej Adam Tański. Jego zdaniem, ceny zbóż powinny wykazywać tendencję spadkową.

"Jeśli chodzi o prognozy zbiorów na ten rok to można powiedzieć, że będą +niezłe+, zbliżone do roku ubiegłego. Wszyscy mówią o zbiorach zbliżonych do 27 mln ton, nasze prognozy są zbliżone. Warto jednak powiedzieć, że jest to szacunek niepewny, trzeba do końca poczekać na przebieg pogody" - powiedział we wtorek PAP Tański.

W poniedziałek Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej opublikował prognozę, wg której zbiory zbóż w 2011 roku wyniosą 27,6 mln ton wobec 27,3 mln ton w roku poprzednim.

Zdaniem Tańskiego, ceny zbóż powinny zacząć wykazywać tendencję spadkową.

"Sytuacja jest dość zaskakująca, ceny pozostają na bardzo wysokim poziomie. Zapowiedź dobrych zbiorów w Polsce i na świecie, a także zapowiedź odblokowania eksportu z Rosji, powinna wpłynąć na ceny, zacząć tendencję spadkową. Na razie jednak takiej tendencji nie widać - ceny na giełdach światowych lekko spadły, nie przekłada się to jednak na rynek krajowy" - powiedział Tański.

"Przed nami okres dużej niepewności, istotną rolę odegra czynnik spekulacyjny, który, jak wiadomo, nie jest wrażliwy na sytuację podażowo-popytową. Drugim czynnikiem niepewności jest kurs złotego - umocnienie złotego przyczyni się do spadku cen" - dodał.

We wtorek we wstępnych szacunkach GUS podał, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest o 0,4 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi 8,1 mln ha.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij