Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Jeszcze więcej zboża z Rosji
Jak podaje serwis BlackSeaGrain, rząd rosyjski zwiększył o 3 mln ton prognozy eksportu zbóż w sezonie 2011/2012 do 18 mln ton.

Wzrost oczekiwanego wolumenu eksportu był wynikiem podwyższenia o 5 mln t prognoz wielkości tegorocznych zbiorów zbóż do 90 mln t (w sezonie 2010/2011 w wyniku suszy zbiory w Rosji spadły do niespełna 61 mln ton). Ponadto korekcie oczekiwanej wielkości wywozu ziarna z Federacji sprzyjają relatywnie niskie ceny oferowane przez rosyjskich dostawców. W dniu 21 lipca br. ceny pszenicy miękkiej w porcie Rostov w Rosji były średnio o 60-80 USD/t niższe od cen pszenicy oferowanej w USA w Zatoce Meksykańskiej i o ok. 30 USD/t poniżej ceny pszenicy we Francji w porcie Rouen.

 

W opinii części uczestników rynku niższe ceny rosyjskiej pszenicy są wynikiem wyższych niż pierwotnie szacowano zapasów zbóż w Rosji. Niemniej jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, iż niższe ceny mają na celu pomóc rosyjskim przedsiębiorcom w odzyskaniu dotychczasowych rynków zbytu, na których nie byli obecni w ubiegłym sezonie 2010/2011 w związku z obowiązującym od 15 sierpnia 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. zakazem eksportu zbóż z Rosji. Dotyczy to przede wszystkim krajów Północnej Afryki, w szczególności Egiptu, który już w pierwszej połowie lipca br. zakupił z Rosji 360 tys. t pszenicy.

 

Stosunkowo niskim cenom eksportowym pszenicy w lipcu br. sprzyjał również spadek cen zbóż na rynku wewnętrznym w Rosji, gdzie wielu rolników decydowało się na sprzedaż zapasów ziarna z ubiegłorocznych zbiorów.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij