Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezes KFPŻ: Pogoda na razie nie ma wpływu na wielkość tegorocznych zbiorów zbóż
Deszczowa pogoda na razie nie ma wpływu na prognozowaną wielkość tegorocznych zbiorów zbóż i należy spodziewać się zbiorów na poziomie 26,9 mln ton - ocenił dla PAP prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Rafał Mładanowicz.

Jego zdaniem, na pewno gorsza będzie jakość plonów, jednak nie będzie to miało znaczenia dla krajowych cen zbóż, które kształtowane są na rynku światowym.

- Na dzień dzisiejszy my nie obniżamy naszej wcześniejszej prognozy i spodziewamy się, że zbiory zbóż w tym roku wyniosą 26,9 mln ton, z czego 24,8-24,9 mln ton to zboża podstawowe, a 2,1 mln ton to kukurydza. Najbliższe dni będą decydujące, zobaczymy czy opady będą się jeszcze utrzymywać przez kilka-kilkanaście dni. Prognoz na pewno nie podniesiemy, a być może będziemy musieli je lekko zredukować - powiedział w środę PAP Mładanowicz.

Zdaniem Mładanowicza, deszczowa pogoda na pewno obniży jakość tegorocznych plonów, jednak nie będzie to miało znaczenia dla krajowych cen zbóż, które formowane są na rynku światowym.

- Pogoda z pewnością będzie miała wpływ na jakość zebranych zbóż. Brak słońca i intensywne opady pogorszą jakość pszenicy i żyta. Aura sprzyja natomiast kukurydzy i być może zbiory kukurydzy będą nawet wyższe niż zakładamy. Mimo wszystko nie uważam, żeby gorsza jakość zbóż musiała przełożyć się na wyższe ceny. Te i tak zależne są od rynku światowego, a mniej od tego co się dzieje w Polsce. Trzeba więc patrzeć na Chiny, USA, a także Rosję i Ukrainę - dodał.

We wtorek GUS opublikował szacunki, według których zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2011 r. wyniosą 24,3-25,2 mln t, tj. o 1-5 proc. mniej względem 2010 r.

Wcześniej KFPZ szacowała dla PAP, że zbiory zbóż w 2011 roku wyniosą 26,9 mln ton.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij