Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezes Stowarzyszenia Młynarzy RP: Tegoroczne żniwa to katastrofa
Jakość ziarna w tegorocznych zbiorach jest bardzo niska, w wielu rejonach Polski poniżej 20 proc. ziarna pszenicy spełnia wymagania określone dla ziarna konsumpcyjnego - mówi w rozmowie z serwisem farmer.pl Jadwiga Rothkaehl, prezes Stowarzyszenia Młynarzy RP. - Tegoroczne żniwa to katastrofa - podsumowuje.

Jak mówi Jadwiga Rothkaehl, niektóre młyny stosują obniżone kryteria np. liczba opadania nie mniejsze niż 180 s.

- Od 20 lat obserwuję rynek i dwa ostatnie lata były bardzo ciężkie. Ale w porównując ten rok do ubiegłego, obecny jest dużo gorszy. Oceniam zwłaszcza zboże konsumpcyjne, którego jest bardzo mało. Rzutują na to przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to niska liczba opadania. Drugi to choroby grzybowe - informuje Jadwiga Rothkaehl.

Specjalistka analizując dane z różnych młynów, które są w Stowarzyszeniu, ocenia, że mało jest ziarna, które przekracza liczbę opadania 200 s. Na południowym wschodzie młynarze nie skupili prawie nic, gros ziarna ma liczbę opadania na poziomie 150 i mniej sekund.

- W południowo-wschodniej Polsce nawet do 90 proc. badanych w młynach próbek ziarna pszenicy, spośród oferowanych do sprzedaży partii ziarna pszenicy oraz próbek przynoszonych przez rolników „do sprawdzenia" miało liczbę opadania poniżej 120 s. Dla przykładu: w tym rejonie obecnie jedna partia na 25 jest akceptowalna z uwagi na wymagania jakościowe. W ubiegłym roku ta zależność była zdecydowanie korzystniejsza: 1-2 partie były akceptowane na 10 - dodaje prezes, cytowana przez portal farmer.pl.

 

(Źródło: farmer.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij