Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Sawicki: WPR jest polityką stagnacji
Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że Wspólna Polityka Rolna UE w obecnym swoim wymiarze jest polityką "hamowania rozwoju europejskiego rolnictwa i jest polityką stagnacji". Jego zdaniem konieczna jest głęboka reforma unijnej polityki rolnej.

Minister rolnictwa wziął udział w sobotę w konferencji "Stan i perspektywy polskiego rolnictwa" organizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Krajową Izbę Kółek Rolniczych w Spale w przededniu Dożynek Prezydenckich.

Sawicki przypomniał, że 12 października Komisja Europejska zaproponuje pakiet legislacyjny w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, ale - jak podkreślił - o reformie unijnej polityki rolnej będzie decydować Rada UE i Parlament Europejski. "To, że Komisja Europejska coś napisała, to wcale nie oznacza, że tak ma być" - mówił Sawicki. Jego zdaniem, konieczna jest otwarta, publiczna debata na ten temat.

Jak poinformował, 7 listopada odbędzie się pierwsza publiczna debata w Parlamencie Europejskim z udziałem ministrów rolnictwa i eurodeputowanych; druga najprawdopodobniej w dniach 30 listopada - 1 grudnia z udziałem organizacji rolniczych.

"Chcę do tej debaty zaprosić jak największą liczbę reprezentantów europejskiej wsi, w tym także polskiej wsi. To, że będzie pakiet legislacyjny, to nie musi oznaczać, że my mamy ten pakiet wspierać, poprawiać, prostować. Bo może się okazać, że trzeba będzie przygotować własną propozycję reformy Wspólnej Polityki Rolnej" - mówił Sawicki.

Jego zdaniem, Wspólna Polityk Rolna w obecnym swoim wymiarze "jest polityką hamowania rozwoju europejskiego rolnictwa, polityką stagnacji". "Świat potrzebuje wzrostu produkcji żywności, a nam się proponuje w pakiecie legislacyjnym takie elementy jak zazielenianie, i to jeszcze realizowane w dwóch filarach, w pierwszym obowiązkowo dla każdego rolnika, uzależniając 30 proc. płatności od tego zazieleniania i jeszcze ewentualnie uzupełnianie w drugim filarze" - tłumaczył.

W rozmowie z dziennikarzami minister podkreślił, że bardzo mocno stawia na głęboką reformę Wspólnej Polityki Rolnej. "Z wieloma ministrami o tym rozmawiam, z tych przecieków, które mamy, propozycja Komisji Europejskiej nie jest propozycją reformatorską. Z tej propozycji niestety wynika, że czeka rolnictwo - o ile tego nie zmienimy - większa biurokracja, większe obowiązki" - zaznaczył Sawicki.

W jego ocenie należy zdecydowanie uprościć system płatności bezpośrednich. "Historyczne kryteria muszą pójść do lamusa, trzeba wypracować nowe, obiektywne kryteria podziału środków, tak żeby nie miejsce zamieszkania, lecz rzeczywiście sposób prowadzenia i warunki prowadzenia gospodarstwa decydowały o płatnościach" - przekonywał. Minister chce także, żeby co najmniej połowa pieniędzy przeznaczana była na rozwój obszarów wiejskich i na programy modernizacyjne.

 

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij