Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IERiGŻ: Tegoroczna produkcja mleka na poziomie z ub.r. Ceny niższe
Produkcja mleka w 2012 roku wyniesie 12,4 mld kg i utrzyma się na poziomie z 2011 r. - ocenia w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Instytut oczekuje, że ceny produktów mleczarskich w 2012 będą niższe niż rok wcześniej.

"Ocenia się, że w kolejnych latach pogłowie krów nadal będzie wykazywało tendencję spadkową. W roku 2012 stopa redukcji pogłowia krów mlecznych, w efekcie przewidywanego spadku cen skupu mleka, będzie kształtowała się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2011 roku, tj. około 3 proc., a ich liczba w końcu 2012 roku może wynieść 2375 tys. sztuk" - napisano w raporcie IERiGŻ.

"Przewiduje się, że w latach 2013-2014 nadal będzie zmniejszała się liczba producentów mleka. Liczba krów mlecznych prawdopodobnie zostanie w tym czasie zredukowana do 2280 tys. sztuk" - dodano.

IERiGŻ ocenia, że W 2012 roku rosnąca mleczność przypuszczalnie zrekompensuje spadek pogłowia krów mlecznych i produkcja mleka, podobnie jak w 2011 roku, wyniesie 12,4 mld kg.

"Natomiast w latach 2013-2014 produkcja mleka może być mniejsza od prognozowanej na rok 2012, ponieważ wzrost wydajności nie zrównoważy spadku pogłowia" - napisano.

Zdaniem IERiGŻ pojawiające się symptomy redukcji globalnego zapotrzebowania na import produktów mleczarskich, szczególnie ze strony ich największych importerów, m.in. Chin, Indii i Rosji oraz krajów arabskich, mogą spowodować, że w 2012 roku przeciętne ceny skupu mleka w UE i w Polsce będą niższe niż w roku 2011.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij