Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PMI Polski wzrósł w grudniu
Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2012 roku wyniósł 48,5 pkt. wobec 48,2 pkt. w listopadzie - podał HSBC w komunikacie.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit w grudniu warunki w polskim sektorze przemysłowym ponownie uległy pogorszeniu. Tym samym trwający obecnie okres spadków został wydłużony do dziewięciu miesięcy, jednak grudniowe tempo spadku uległo spowolnieniu i było najsłabsze od lipca. Było to głównie wynikiem mniejszego osłabienia w obszarze wielkości produkcji i liczby nowych zamówień" - napisano w komentarzu.

W grudniu wskaźnik PMI pozostał poniżej poziomu 50,0 dziewiąty miesiąc z rzędu, jednak wzrósł po raz trzeci w ciągu ostatnich trzech miesięcy i osiągnął wartość 48.5, wskazując na najsłabszy spadek w sektorze od lipca tego roku.

"W grudniu liczba nowych zamówień ponownie spadła. Tempo tego spadku było jednak bardzo niewielkie, najsłabsze od lipca bieżącego roku. Tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych pozostało natomiast nieznacznie szybsze niż tempo spadku całkowitej liczby zamówień, było jednak najsłabsze w obecnym dziewięciomiesięcznym okresie spadków. W grudniu wielkość produkcji spadła ósmy miesiąc z rzędu, jednak w tempie najsłabszym od pięciu miesięcy. Wielkość produkcji była ponownie wspierana poprzez realizację zaległości produkcyjnych, które wyraźnie zmalały" - napisano.

HSBC podał, że spadek zapotrzebowań produkcyjnych doprowadził do dalszej redukcji poziomu zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Obecny okres spadku liczby miejsc pracy został wydłużony do czterech miesięcy, jednak tempo tego spadku w grudniu było dość niewielkie.

"Kontynuując trend rozpoczęty w lutym, zmalała aktywność zakupowa w polskim sektorze przemysłowym. Doprowadziło to do spadku ilości środków produkcji magazynowanych przez polskich producentów. W grudniu średnie koszty produkcji wzrosły dopiero po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zwyżkowa presja na koszty stałe była uzasadniana rosnącymi cenami zbóż i chemikaliów. Ogólne tempo inflacji było jednak niewielkie, a pozostałe środki produkcji (w szczególności stal) odnotowały spadek cen. Ogólnie producenci obniżyli ceny wyrobów gotowych piąty miesiąc z rzędu, jednak w niewielkim stopniu" - napisano.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij