Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
GUS: Gospodarka hamuje z powodu spadku popytu
Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 1,1 proc. licząc rok do roku oraz o 0,2 proc. w porównaniu do grudnia 2012 r. Przyczyną wyhamowania gospodarki był spadek popytu krajowego.

Przypomnijmy, że w trzecim kwartale 2012 r. PKB wzrósł o 1,4 proc. rdr. GUS podał także, że za cały 2012 r. gospodarka wzrosła o 2,0 proc.

- Na dalsze spowolnienie tempa wzrostu PKB w czwartym kwartale 2012 r. wpłynął, nienotowany od wielu lat, spadek spożycia ogółem oraz nieco mniejszy niż w trzecim kwartale 2012 r., spadek akumulacji. W efekcie - popyt krajowy w skali roku obniżył się o 0,7 proc., podobnie jak w trzecim kwartale 2012 r. - podał GUS.

Wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł ‐0,7 pkt. proc. (wpływ spożycia ogółem ‐0,5 pkt. proc. i akumulacji ‐0,2 pkt. proc.).

GUS podał, że utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+1.8 pkt. proc.), co było efektem nieco szybszego niż w poprzednim kwartale wzrostu eksportu przy wolniejszym spadku importu.

W opinii Pracodawców RP niski wzrost gospodarczy w IV kwartale 2012 r. to główna przyczyna wysokiego bezrobocia, którego stopa w styczniu br. przekroczyła 14 proc. - Rząd powinien jak najszybciej podjąć działania wspierające powrót gospodarki na ścieżkę wysokiego wzrostu - mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

 

(Źródło:www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij