Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wysokie światowe ceny przetworów mleczarskich
Światowe ceny przetworów mleczarskich osiągnęły rekordowy poziom w kwietniu br. Potem nastąpił ich nieznaczny spadek, niemniej przez cały III kwartał br. pozostawały one wysokie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach brak było wyraźnych ruchów cen, zarówno w górę, jak i w dół.

Według danych USDA, pod koniec września br. w portach Oceanii masło było o 2% tańsze, niż na początku III kwartału, odtłuszczone mleko w proszku o 4% droższe, zaś ceny mleka pełnego ukształtowały się na poziomie z lipca br. (wszystkie ceny nominowane w USD).


Niewątpliwie wsparciem dla cen była obniżka produkcji mleka w krajach należących do czołówki eksporterów przetworów mleczarskich, notowana w I połowie br. W II kwartale br. przełożyło się to, po raz pierwszy od czterech lat, na spadek wolumenu światowego handlu artykułami mleczarskimi.


W tym samym czasie kłopoty z podażą mleka miały także Chiny. Według danych Rabobanku w I półroczu, ze względów strukturalnych jak i czynników mających charakter tymczasowy, produkcja mleka w Państwie Środka była w relacji rocznej o 6% niższa. To z kolei spowodowało, że w II kwartale br. zaimportowało ono o 27% więcej przetworów mleczarskich niż rok wcześniej.


Podobnie, choć skala zmian była mniejsza, sytuacja wyglądała w Rosji, gdzie 4-proc. spadek podaży mleka przełożył się na 10-proc. wzrost importu.


Ogółem, w II kwartale br. te dwa państwa zakupiły na rynku światowym około 1 miliarda litrów mleka więcej niż rok wcześniej, co przy spadku nadwyżek eksportowych spowodowało, że pozostałe kraje były zmuszone do ograniczenia importu aż o 1,5 miliarda litrów. Dotyczyło to przede wszystkim Filipin, Wenezueli, krajów Bliskiego Wschodu oraz części regionów w Afryce.


Według prognoz Rabobanku, w II półroczu br. nadal można spodziewać się wzmożonego popytu importowego ze strony Chin oraz Rosji. Jednocześnie, w części krajów należących do czołówki eksporterów (Unia Europejska, USA, Nowa Zelandia, Brazylia) w lipcu br. produkcja mleka zaczęła znowu rosnąć. Oczekuje się, że podobne tendencje odnotuje się w sierpniu także w Argentynie i Australii. W rezultacie, przy założeniu normalnych warunków pogodowych, w II półroczu podaż mleka w rejonie czołowych eksporterów może być o 2,7% wyższa niż rok wcześniej.


Niemniej, brak zapasów, wraz z oczekiwanym ożywieniem popytu w USA i UE spowodują, że nadwyżki eksportowe artykułów mlecznych zwiększą się jedynie w nieznacznym stopniu. Stąd też spodziewamy się, że światowe ceny przetworów mleczarskich utrzymają się na wysokich poziomach także w IV kwartale br. Rozluźnienia bilansu popytowo-podażowego na rynku globalnym można spodziewać się dopiero w 2014 roku.


(Źródło: BankBGŻ/www.portalspozywczy.pl). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij