Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dyrektor PFPŻ: Ceny surowców rolnych będą rosnąć
Długoterminowe prognozy zakładają wzrost cen surowców rolnych na globalnym rynku, co będzie efektem zwiększającego się popytu na żywność. Z kolei w Unii Europejskiej czeka nas deregulacja na dwóch ważnych rynkach - mleka i cukru, co wpłynie na poziom cen tych surowców - ocenia Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

- Patrząc na to, że rynki rolne są bardzo niestabilne, trudno powiedzieć, jak będą się kształtowały się ceny w krótkim okresie czasu. Jednak prognozy długofalowe wyraźnie wskazują, że ze względu na stale zwiększający się popyt na żywność większość surowców będzie drożała w skali światowej - mówi Andrzej Gantner w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.


Przypomina, że na rynku unijnym czekają nas dwie duże deregulacje dotyczące dwóch bardzo ważnych surowców, czyli mleka i cukru. - Zniesienie limitów produkcji spowoduje częściowe uwolnienie cen. Częściowe, bo rynki te będą dalej chronione przed importem z krajów trzecich - podkreśla ekspert.


- W perspektywie roku 2015 mamy zniesienie kwot mlecznych. To na pewno wpłynie na ceny tego surowca, chociaż Polska ma tu szanse na sukces, ponieważ może wyprodukować i przetworzyć dużo więcej mleka niż teraz produkuje. Z kolei w 2017 roku mamy planowane zniesienie kwot cukrowych. Spodziewamy się, że cena cukru powinna spaść, bo potencjał przemysłu cukrowniczego w UE jest dużo


(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij