Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Azja zastąpi spożywcom utracone rynki
Mjanma dzięki odwilży, Wietnam - za sprawą prężnego polskiego lobby, a Chiny z powodu przebudowy modelu gospodarki. Azjaci czekają na naszych spożywców.

Nie płaczmy nad rozlanym mlekiem w Rosji, walczmy mocniej o południe i wschód Azji - przekonują spożywców urzędnicy, organizatorzy targów i doradcy.


- Skala eksportu do Rosji, którego już nie zrealizujemy, przekracza ponad 1 mld USD. Do tego dochodzą trudne re­lacje z Ukrainą - przez pierwsze siedem miesięcy nasza sprzedaż do tego kraju spadła o ponad 24 proc. - mówi Elżbieta Bodio, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki.


Możliwości eksportu właśnie produktów mlecznych, świeżych owoców i warzyw, ale też mięsa, czekają na branżę natomiast w południowo-wschodniej Azji.


- Z krajami tego regionu, tj. Malezją, Indonezją, Tajlandią, Chinami i Koreą, mamy ogromny deficyt w obrotach handlowych. Sprzedaliśmy im towary za 3 mld USD, a kupiliśmy siedmiokrotnie więcej. W części z nich pierwsze szlaki mamy już przetarte - przykładowo do Indonezji trafia polska serwat­ka, do Wietnamu skrobia. Musimy zachęcać przedsiębiorców do wzmocnienia obecności w tamtym rejonie - uważa Elżbieta Bodio.


Resort gospodarki jeszcze w tym roku ruszyć ma z nowym naborem wnio­sków o wsparcie działań promocyjnych - udziałów w targach, seminariach, kon­ferencjach, przygotowania wydawnictw promocyjnych, ale też o dofinansowania certyfikatów wymaganych na zagranicz­nych rynkach. Działania te zostaną po­kryte z budżetu ministerstwa.


(Więcej w: Puls Biznesu 11.09.2014 r.).

 Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij