Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Najważniejsze dla rolnictwa było przystąpienie do Unii
Gdy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, rolnicy obawiali się, że staniemy się zapleczem surowcowym dla Europy, a kraj zaleje dotowana żywność z UE. Jest zupełnie odwrotnie.

Rolnictwo było najtrudniejszym obszarem negocjacji z Bruk­selą, gdy Polska walczyła o najkorzystniejsze warunki ak­cesji. W 2003 r., przed referendum 60-70 proc. rolników deklarowało, że zagłosuje przeciw. Obawiano się, że staniemy się zapleczem surowcowym dla krajów rozwiniętych i że nasz rynek zaleje tania dotowana żywność - wspomina prof. Andrzej Kowalski, dyrektor In­stytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Tymczasem w 2013 r. wyeksportowaliśmy żywność i produkty rolne za 20 mld euro. Import był o wiele mniejszy. Bilans jest dodatni i wynosi 6 mld euro - przypomina Kowalski. Dodaje, że co najważniejsze eksportujemy głównie surowce prze­tworzone, a na tym się najwięcej zarabia. - 10 ostatnich lat to na pewno sukces polskiego mleka i jego przetworów, owoców i  warzyw. Nastąpiła poprawa efektywności produkcji rolnej. Wzro­sły plony podstawowe i wydajność w produkcji zwierząt hodowanych na mięso i mleko.


Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha  zauważa, że: „My odnieśliśmy sukces, bo polski rolnik nie był dotowany tak bardzo, jak inni producenci żywności w Europie. Jeśli poziomy dopłat się zrównają, to nasze rolnictwo przestanie być konkurencyjne”.


(Więcej w: Dziennik Gazeta Prawna 29.10.2014)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij