Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrostowa tendencja spożycia drobiu będzie kontynuowana
Prognozy dotyczące konsumpcji drobiu w 2015 r. brzmią dla producentów optymistycznie - wzrostowa tendencja spożycia będzie kontynuowana - czytamy w na www.farmer.pl.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku konsumpcja mięsa drobiowego wynosiła 26,5 kg na osobę i była o 0,4 kg wyższa niż w roku poprzednim (wzrost o 1.5 proc.). Według szacunków w 2014 roku spożycie wzrosło do 27,5 kg na osobę w stosunku do roku poprzedniego (o 3,8 proc.). Bilansowe spożycie w 2015 roku może wynieść nawet 28 kg na konsumenta (wzrost o 1,8 proc.), przy czym wzrostowi może także ulec konsumpcja wieprzowiny i wołowiny.


Skąd takie spożycie?

Wzrastająca konsumpcja drobiu będzie wynikiem ożywionego zapotrzebowania na „ ptasie” mięso i wędliny, ale także na dania gotowe z udziałem drobiu i usługi gastronomiczne. Niższe niż przed rokiem ceny detaliczne mięsa drobiowego i poprawa sytuacji materialnej ludności wpłynęły na wzrost zapotrzebowania, odnotowany w pierwszej połowie bieżącego roku (Analizy Rynkowe, Rynek Drobiu, nr 47).


Co z cenami?

W marcu 2015 za mięso drobiowe płaciliśmy o 5,7 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego: potaniały porcje rosołowe, kurczęta patroszone świeże, wątroby drobiowe, filety z kurzej piersi, a także udźce z indyka, wzrosły ceny filetów z piersi indyczych, parówek drobiowych i pasztetów.

Rok 2015 przyniesie przewidywany delikatny wzrost cen drobiu. Na tendencję tą wpływa wzrost popytu spowodowany wzrostem krajowego spożycia i większym eksportem. Tempo wzrostu będzie wyhamowywane przez zwiększoną produkcję krajową, ale także przez popyt krajowy na mięso wieprzowe i wołowe. Zgodnie z przewidywaniami w ostatnim miesiącu bieżącego roku ceny detaliczne mięsa drobiowego mogą być o 1,5 do 2 proc. wyższe niż w grudniu roku 2014 (Analizy Rynkowe, Rynek Drobiu, nr 47).


Źródło: Farmer.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij