Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny skupu mleka pójdą w górę
Analitycy Agencji Rynku Rolnego przewidują, że rolnicy za mleko w skupach dostaną wyższą cenę, jeszcze w tym roku. Kilkuprocentowy wzrost, przewidywany jest na koniec roku.

Spadki cen mleka są spowodowane ograniczonym światowym popytem na produkty mleczarskie, przy jednocześnie zwiększonej podaży białego surowca. Sytuacja na rynkach jest dramatyczna. W Nowej Zelandii cena skupu mleka w maju 2015 r. ukształtowała się na poziomie 23,39 EUR/100 kg, w Unii Europejskiej za mleko przeciętnie uzyskiwano 30,48 EUR/100 kg. Natomiast w Polsce za 100 litrów mleka (według danych GUS) w maju 2015 r. płacono przeciętnie 112,52 zł (według danych KE – 28,23 EUR/100 kg).  


Jak podaje ARR, zespół Ekspertów ocenia, że z uwagi na zwiększoną podaż surowca do skupu oraz utrzymanie rosyjskiego embarga, ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą niższe niż rok wcześniej – we wrześniu o 9–13%, a w grudniu o 3–8%.


Oznacza to, że pod koniec roku ceny mleka w skupach wzrosną. Zespół Ekspertów, uwzględniając wahania sezonowe, przewiduje, że za mleko w skupach rolnicy otrzymają we wrześniu średnio 109,00–114,00 zł/hl. Natomiast ceny grudniowe mają być na poziomie 113,0–120,0 zł/hl.


(Źródło: ARR/farmer.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij