Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spóźnione prawo da w kość spożywcom
Strategia, promocja, opakowanie i skład. To część zmian, które do wczoraj powinny przejść m.in. niektóre napoje izotoniczne, energetyki i odżywki. Branża dostała na to... kilka tygodni - podaje Puls Biznesu.

Wczoraj zmieniła się w Polsce kwalifikacja środków dla sportowców i produktów mlecznych dla małych dzieci - przestają być one środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Producenci muszą więc je na nowo zarejestrować, na przykład jako żywność wzbogacaną czy też jako suplementy diety. Dla producentów i dystrybutorów może być to duże wyzwanie. I o ile producenci produktów dla dzieci mieli więcej czasu na przygotowanie się do zmian, 0 tyle w przypadku odżywek dla sportowców ostateczna decyzja na poziomie UE zapadła kilka tygodni temu. Z metką „żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego" pożegnają się m.in. niektóre napoje energetyczne, izotoniki, odżywki dla sportowców i kulturystów oraz preparaty na bazie mleka dla małych dzieci (których nie należy mylić z preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt). 

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ), wśród poważnych zmian wymienia m.in. recepturę produktów w zakresie zawartości m.in. witamin, składników mineralnych. - Pozostaje pytanie, czy po dopasowaniu produktów do nowych wymogów dalej będzie to kategoria, która będzie mogła się wyróżnić na rynku od produktów standardowych, więc czy w ogóle przetrwa.

Wielu przedsiębiorców nie miało szansy dowiedzieć się z wyprzedzeniem o zmianach, gdyż zapowiadany na lipiec 2015 r. raport Komisji ukazał się dopiero w czerwcu tego roku. 

Więcej w: Puls Biznes 2016/07/21

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij