Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Posiedzenie Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Międzyrządowej
Sekretarz Stanu w MRiRW Szymon Giżyński brał dziś udział w organizowanym w Warszawie V posiedzeniu Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, któremu współprzewodniczyli – ze strony polskiej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, oraz ze strony białoruskiej minister regulacji antymonopolowych i handlu Władimir Kołtowicz.

Wiceministrowi Giżyńskiemu towarzyszył główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, oraz zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MRiRW Tomasz Zmiejko. Białoruski resort rolnictwa był reprezentowany przez zastępcę ministra rolnictwa i żywności  Iwana Smilginia.


Posiedzenie było kolejną w tym roku okazją do omówienia kwestii polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Podczas posiedzenia wiceminister Giżyński podkreślił znaczenie Białorusi jako ważnego dla Polski partnera gospodarczego. Wyraził zadowolenie z regularnie realizowanych spotkań, na szczeblu przedstawicieli kierownictwa resortów rolnictwa obu krajów, ale również z rozwijającej się współpracy eksperckiej. Sekretarz stanu w MRiRW zaznaczył, że w celu osiągnięcia coraz lepszych wyników współpracy, a zwłaszcza wymiany handlowej, konieczna jest kontynuacja uzgodnień wzajemnie korzystnych warunków dostępu do rynku dla produktów rolno-spożywczych. W tym kontekście obecny na spotkaniu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, dziękując stronie białoruskiej za dotychczasową dobrą współpracę w zakresie weterynarii, przedstawił polskie postulaty dotyczące zniesienia ograniczeń wprowadzonych przez Białoruś w związku z wystąpieniem w Polsce ASF.


Minister rolnictwa i żywności Białorusi Iwan Smilgiń podkreślił, że aktywna współpraca pomiędzy resortami rolnictwa obu krajów przynosi konkretne rezultaty i wyraził gotowość do kontynuowania konstruktywnego dialogu z polskimi partnerami. Jednocześnie, przedstawił informacje w zakresie obowiązujących na Białorusi przepisów odnośnie kwestii regionalizacji ASF. Dodał, że strona białoruska gotowa jest do kontynuowania współpracy w zakresie zwalczania wścieklizny na Białorusi w pasie graniczącym z Polską (6 listopada 2018 r. w Warszawie podpisana została umowa międzynarodowa w tej sprawie).


Kwestie współpracy w dziedzinie rolnictwa były jednym z ważniejszych tematów omawianych podczas posiedzenia Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W 2017 roku artykuły rolno-spożywcze zajmowały 2. miejsce pod względem wartości eksportu polskich produktów na Białoruś.


W ramach posiedzenia Komisji Międzyrządowej zorganizowano także Polsko-Białoruskie Forum Biznesowe z udziałem m.in. przedsiębiorców branży rolno-spożywczej.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij