Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA #ZaczynamOdSiebie
Już po raz 13 startuje kampania Dzień Bez Śmiecenia, której kulminacyjnym dniem jest 11 maja. W tym roku zachęcamy do udostępniania w mediach społecznościowych oraz na swoich stronach internetowych elektronicznej Kartki z przykładowym regałem sklepowym w 2030 roku. Jesteśmy gotowi na Eco Design.

Deklaracja ta ze strony każdego z nas (konsumentów) będzie oznaczać, że chcemy świadomie wybierać produkty w zrównoważonych opakowaniach nadających się do recyklingu.

 

Państwa, jako Producentów namawiamy również do zamanifestowania, że chcą Państwo  zmieniać opakowania swoich produktów, tak by były bardziej ekologicznie zrównoważone. Wiąże się to z eliminowaniem nadmiaru opakowań produktów, tworzeniem opakowań łatwych w recyklingu i używaniem materiałów z recyklingu do ich produkcji. Tylko nasza współpraca i wzajemne budowanie świadomości może mieć pozytywny wymiar ekologiczny.

 

Chcemy, żeby Eco Design nie tylko był trendy, ale również się opłacał!

 

W związku z “dyrektywą plastikową” i “pakietem odpadowym”, musimy przygotować się na nadchodzące zmiany, które dotyczą nas wszystkich. W 2021 r. ze sklepów znikną jednorazowe produkty (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki), a to dopiero początek tego co nas czeka. Do 2025 roku butelka plastikowa będzie musiała być wykonana min. w 25 % z materiałów z recyklingu - wartość ta  wzrośnie o kolejne 5% do 2030 roku.
W 2029 roku 90% butelek plastikowych będzie musiało zostać poddanych recyklingowi.

Zostanie również wprowadzony zakaz składowania odpadów nadających się do recyklingu, a w 2035 roku będzie można składować tylko 10 % wytworzonych odpadów (w 2017 roku było to 42%). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) musi zostać poddanych recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 65 proc. do 2035 r. Obecnie jest to nieco poniżej 27%.

 

Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, aby nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów.

 

W tym roku chcemy otworzyć dialog między społeczeństwem, a producentami i sprawdzić ilu z nas jest gotowych na zmiany - które i tak się pojawią. Kwestią pozostaje tylko czy będziemy na nie gotowi. Nie chcemy przerzucać się winą za zaśmiecenie środowiska, a zamanifestować, że każdy z nas chce zmian i widzi ich potrzebę.

 

  

Jak możesz włączyć się do akcji?

 

Powiedz wszystkim, że już po raz 13 rusza Dzień Bez Śmiecenia!

 

Od 7 maja do 5 czerwca na Facebook’u Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne Kartki. Podczas kampanii zwrócimy uwagę na to, czego lepiej unikać, a co warto wykorzystać - jeśli chcemy  podejmować świadome decyzje. Przypomnimy również zasady segregowania i pokażemy, jak planowanie pomaga w ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów oraz ich ponownym wykorzystaniu. Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach.

https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/

 

11 maja na Facebooku Dzień Bez Śmiecenia będzie miała premierę elektroniczna Kartka, którą chcemy sprawdzić ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów tak, by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia. Jesteśmy gotowi na Eco Design.

Będziemy w ten sposób zachęcać producentów do spojrzenia na swoje opakowania pod względem ich ekologicznego zrównoważenia i sprawdzimy ile osób chce takich zmian.

 

Pobierz kartki ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl i wyślij je do swoich pracowników, żeby zwiększyć ich świadomość ekologiczną. Możesz również publikować Kartki na własnych stronach internetowych i intranetowych, na Facebooku z #ZaczynamOdSiebie.

 

Poza kartkami dostępne są również gry - zachęcamy do zabawy w szkołach, pracy, jak również w domu z rodziną. Wspólna rozrywka jest świetnym otwarciem do rozmowy o ekologii. Zachęcamy również do organizowania działań ekologicznych (warsztaty, szkolenia, pikniki, konferencje) między 6 maja, a 5 czerwca. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajdziesz materiały edukacyjne i ciekawostki, które pomogą zaaranżować własne inicjatywy. Jeśli poinformujesz nas o swojej inicjatywie - umieścimy ją na naszej stronie oraz na Facebooku.

 

Zapraszamy do dzielenia się zdjęciami - możesz wstawić swoje zdjęcie na Facebook Dzień Bez Śmiecenia, lub na prywatny profil z hashtagiem #ZaczynamOdSiebie.

 

Warto aktywnie brać udział w akcji, dzielić się wiedzą i organizować własne inicjatywy. Wszyscy zaangażowani zostaną nagrodzeni specjalnym certyfikatem uczestnictwa.

Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na Facebook’u https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/

Przygotowaliśmy wiele wskazówek - jak prostymi krokami każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na stan naszego środowiska.

 

Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki i wspólnie z nami - Zacznij Od Siebie!

#ZaczynamOdSiebie


Eco Design Przedsiębiorcy_

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij