Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ogólnounijny znak dobrostanu zwierząt – Rada wyraża poparcie
Rada zatwierdziła konkluzje, w których opowiedziała się za ogólnounijnym znakiem dobrostanu zwierząt. Podkreśliła, że nadrzędnym celem jest poprawa dobrostanu jak największej liczby zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność. W konkluzjach Rada zachęca Komisję Europejską do przedłożenia wniosku w sprawie ogólnounijnego znaku dobrostanu zwierząt. Ma być on umieszczany na żywności produkowanej zgodnie ze standardami dotyczącymi dobrostanu zwierząt bardziej rygorystycznymi niż te przewidziane w prawodawstwie UE.

"Dobrostan zwierząt jest jednym z priorytetów naszej prezydencji, dlatego cieszę się, że staje się on teraz również priorytetem UE, jeśli chodzi o ambitniejsze i wyższe standardy. Wspólny unijny znak dobrostanu zwierząt zwiększyłby wiarygodność i przejrzystość na naszych rynkach, a konsumentom pozwoliłby na dokonywanie bardziej świadomych wyborów. Pomógłby również nagradzać producentów stosujących odpowiednie standardy" - Julia Klöckner, niemiecka federalna minister ds. żywienia i rolnictwa.

Ministrowie poparli postulaty konsumentów dotyczące możliwości łatwiejszego rozpoznawania żywności produkowanej z zachowaniem bardziej rygorystycznych standardów i zaapelowali o to, by przy opracowywaniu ogólnounijnego znaku uwzględnione zostały konkretne kryteria. Podkreślili, że należy wyjść poza obecne unijne wymogi prawne w zakresie dobrostanu zwierząt, stopniowo włączyć wszystkie gatunki zwierząt gospodarskich w całym okresie ich życia (włączając transport i ubój) oraz należycie uwzględnić powiązania z istniejącymi znakami.

Dalsze informacje: https://www.consilium.europa.eu/


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij