Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyzwania unijnej polityki handlowej
– Zależy nam na wypracowaniu w UE rozwiązań, które będą dynamizować unijną politykę handlową i zbudują partnerskie relacje gospodarcze z krajami trzecimi – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z Karelem de Guchtem, Komisarzem UE ds. Handlu. Rozmowy odbyły się 25 marca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka, Unia musi określić priorytety polityki handlowej, które uwzględnią problemy związane ze światowym kryzysem ekonomicznym. Dodał, że przy zawieraniu preferencyjnych bilateralnych umów handlowych korzystne byłoby przestrzeganie zasady, że towary i usługi dopuszczone do rynku wewnętrznego UE nie mogą być blokowane na rynkach krajów trzecich. – W negocjacjach porozumień handlowych z krajami trzecimi, powinniśmy się skupić głównie na znoszeniu barier pozataryfowych – uzupełnił wicepremier Pawlak.

Komisarz Karel de Gucht zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją aktualnie przed unijną polityką handlową. Wśród największych wskazał na zakończenie negocjacji Rundy Doha (DDA WTO), odbudowę relacji gospodarczych z USA oraz zawieranie preferencyjnych umów handlowych z państwami Azji i krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim oraz z Rosją.

Dla Polski szczególnie istotna jest integracja gospodarcza UE z krajami Partnerstwa Wschodniego. Zależy nam m.in. na stworzeniu z nimi stref wolnego handlu – powiedział wicepremier Pawlak. Jego zdaniem należy również dążyć do odbudowy strategicznych relacji UE ze Stanami Zjednoczonymi.

Ponadto Polska widzi potrzebę zacieśniania stosunków gospodarczych między Unią a krajami BRIC, czyli Brazylią, Rosją, Indiami i Chinami – dodał wiceszef polskiego rządu. Podkreślił jednak, że negocjacje te muszą przebiegać przy jednoczesnym zachowaniu zasad konkurencji i przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. – Kluczowa jest również konieczność eliminacji przez te kraje barier pozataryfowych, w tym różnego rodzaju administracyjnych ograniczeń w dostępie do rynku tych krajów– podsumował minister gospodarki.

***

Do kompetencji Komisarza UE ds. Handlu należy m.in. negocjowanie bilateralnych, regionalnych i wielostronnych porozumień handlowych z krajami trzecimi, monitorowanie implementacji porozumień międzynarodowych i reagowanie na ich ewentualne naruszenia oraz zapewnienie zbieżności polityki handlowej UE z polityką zagraniczną UE.

(Źródło: MG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij