Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport EEA - Odpady komunalne i recykling
Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała 26 kwietnia br. raport pt. „Osiągnięcie celu 2030 w zakresie odpadów komunalnych – dlaczego recykling nie wystarczy”.

Kluczowe przesłania raportu są następujące:

• Plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym zakładający zmniejszenie o połowę ilości odpadów komunalnych do 2030 r. oraz cele UE w zakresie recyklingu odpadów komunalnych są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

• W ciągu ostatnich 5 lat ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w UE każdego roku ustabilizowała się na poziomie około 113 milionów ton, mimo że wskaźnik recyklingu w UE nieznacznie wzrósł z 45% w 2015 r. do 48% w 2020 r.

• Nawet jeśli wszystkie państwa członkowskie UE osiągną swój wiążący cel wynoszący 60% recyklingu do 2030 r., obecne tendencje wskazują, że ilość odpadów komunalnych może w tym roku przekroczyć 80 mln ton — co oznacza brak realizacji celu o ponad 23 mln ton.

• Jeśli wytwarzanie odpadów komunalnych będzie nadal rosło, co najmniej 72% wytworzonych odpadów będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, aby osiągnąć cel planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, zakładający zmniejszenie o połowę ilości odpadów komunalnych do 2030 r. — znacznie wyższy wskaźnik recyklingu niż obecnie.

• Zapobieganie wytwarzaniu odpadów, zwłaszcza odpadów nienadających się do recyklingu, przyniosłoby największe korzyści dla środowiska. Ograniczenie ilości odpadów niezbędne do osiągnięcia celu wymagałoby wdrożenia bardzo ambitnych środków zapobiegania powstawaniu odpadów zarówno na poziomie UE, jak i państw członkowskich.Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij