Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wizyta wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka w Japonii
W dniach 26 – 27 września 2022 r. odbyła się wizyta wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka w Japonii. Wicepremier reprezentował rząd na uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Japonii Shinzō Abe. W wydarzeniu uczestniczyło 218 delegacji zagranicznych, w tym 35 głów państw.

Agenda wizyty objęła również rozmowy z ministrem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Tetsuro Nomurą oraz kurtuazyjne spotkanie z premierem Japonii Fumio Kishidą.

Spotkanie z premierem Japonii

Wicepremier Henryk Kowalczyk złożył w imieniu polskiego rządu kondolencje z powodu tragicznej śmierci byłego premiera Shinzō Abe i podkreślił zasługi tego wybitnego polityka w rozwoju stosunków dwustronnych. W trakcie sprawowania przez Shinzō Abe funkcji premiera relacje z Japonią zostały podniesione do rangi Partnerstwa Strategicznego. Szczególną rolę w umacnianiu przyjaznych kontaktów między obydwoma narodami odegrała małżonka Shinzō Abe. Pani Akie Abe propaguje jako honorowa przewodnicząca Ośrodka Opieki Społecznej Fukudenkai wiedzę o kilkuset osieroconych na Syberii polskich dzieciach, które znalazły schronienie w Japonii w latach 20-tych XX wieku. 

Rozmowa z premierem Fumio Kishidą była także okazją do wymiany opinii nt. aktualnej sytuacji międzynarodowej spowodowanej wojną w Ukrainie. Wicepremier Henryk Kowalczyk wyraził podziękowania dla japońskiego rządu i społeczeństwa za ofiarność i pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce.

Rozmowy ministrów rolnictwa

Spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Japonii miało wymiar historyczny – ostatnie rozmowy na tym szczeblu odbyły się w 2009 r. Rozmowa ministrów posłużyła przede wszystkim omówieniu stanu i perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej w ramach Partnerstwa Strategicznego, w tym zwiększenia eksportu polskiej żywności na rynek japoński.

– Cieszy fakt, że polska żywność zyskała uznanie wymagających importerów i konsumentów japońskich. Liczę, że decyzja władz japońskich z sierpnia br. o przywróceniu możliwości eksportu mięsa drobiowego z Polski  przyczyni się do dalszego zwiększenia obrotów handlowych – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził również oczekiwanie zakończenia uzgodnień dotyczących eksportu z Polski przetworzonego termicznie mięsa drobiowego i produktów drobiowych oraz sprawnego przebiegu procedur mających na celu otwarcie rynku japońskiego dla polskich borówek.

Szef japońskiego resortu rolnictwa podziękował delegacji polskiej za wizytę w Tokio i udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Shinzō Abe. Z uznaniem odniósł się do wsparcia niesionego przez Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Poinformował także o planach organizacji w Japonii w 2023 r. spotkania ministrów rolnictwa krajów G7.

Rozmówcy wyrazili oczekiwanie zwiększenia polsko-japońskiej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi, także w ramach Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (EPA), która weszła w życie 1 lutego 2019 roku.

W rozmowach nie zabrakło wątku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie w kontekście wojny w Ukrainie.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi z Japonią

Japonia jest istotnym partnerem Polski w sektorze rolno-spożywczym. Rynek ten cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. W 2021 r. odnotowaliśmy 54% wzrost wartości polskich towarów wysyłanych do Japonii do poziomu 95,2 mln euro (w 2020 r. wartość eksportu wyniosła 61,6 mln euro). Najważniejszą  pozycję w eksporcie zajmuje mięso wołowe. W sierpniu 2022 r. władze japońskie uznały wybrane regiony Polski za wolne od grypy ptaków. Oznacza to przywrócenie możliwości eksportu mięsa i produktów drobiowych z 15 polskich województw.

Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij