tu jesteś > Żywienie > Warzywa i owoce
Menu
 


Dodatkowe informacje
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa

Telefon:  +48 22 830 70 55
Telefon/fax:  +48 22 830 70 56
E-mail:   biuro@pfpz.pl
Warzywa i owoce

W skład grupy warzyw wchodzą wszystkie warzywa i 100% soki warzywne. Warzywa mogą być spożywane na surowo lub po obróbce termicznej, mogą być świeże, mrożone, konserwowane i suszone, mogą być spożywane w całości, pokrojone lub rozdrobnione.

Warzywa są niezwykle cenną żywieniowo grupą żywności. Powodów jest kilka:

  • są bogate w wiele składników odżywczych, w szczególności w witaminy i składniki mineralne, w tym również przeciwutleniacze, a niekiedy jeszcze inne – np. prebiotyki. Zawierają również w dużych ilościach błonnik.
  • są bardzo nisko kaloryczne (prawie nie zawierają tłuszczu, większość zawiera minimalne ilości skrobi i cukru).

Z powyższego wynikają powszechne zalecenia jak najczęstszego, regularnego ich spożywania przez cały rok. Dla osób z nadwagą lub otyłością, powinny być to w szczególności główne składniki wszystkich posiłków. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że w związku z wysoką zawartością skrobi w ziemniakach, zalecenia dotyczące częstotliwości spożywania warzyw nie mają zastosowania do tych produktów.

Owoce są również cenną grupą żywności, niestety niektóre mogą zawierać większe ilości cukru (np. winogrona, figi, banany czy gruszki), co muszą brać pod uwagę osoby z nadwagą.

Warzywa i owoce – najlepiej surowe - powinny się znaleźć w każdym posiłku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie co najmniej 400 gramów warzyw i owoców każdego dnia.  Generalnie uznaje się, że zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak i osoby dorosłe codziennie powinny spożywać co najmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie, w tym jedną porcję mogą zastąpić 100% sokiem zawierającym jedynie naturalnie występujący cukier (szklanka soku stanowi jedną porcję). Jedną porcję stanowi szklanka soku, średnie jabłko lub gruszka, czy pomidor.

 

Organizator           Patroni honorowi
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców     Główny Inspektorat Sanitarny     Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych     Agencja Rynku Rolnego     Federacja Konsumentów
powered by WEB interface 2005 - 2024 © PFPŻ, Wszystkie prawa zastrzeżone

Strona sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij